Müslüman bir aile, Chicago’da bindiği ABD’li havayolu şirketi United Airlines’a ait uçaktan ‘uçuş güvenliği’ gerekçe gösterilerek indirildi. Olaya ilişkin görüntülerin ortaya çıkmasıyla birlikte Amerikan İslâm İlişkileri Konseyi, ”Müslüman yolcuların en dayanaksız gerekçelerle uçaklardan indirilmesinden bıktık” açıklamasını yaptı.

ABD’nin Chicago kentinde United Airlines’a ait uçakla Washington D.C.’ye gitmek isteyen Müslüman bir aile, uçuş öncesinde pilot tarafından uçaktan indirildi. Olaya tepki gösteren bir yolcu tarafından kayda alınan görüntülerde, üç çocuğu ve eşiyle birlikte koltuklarında oturan yolcuya yaklaşan pilot, aileden uçağı terk etmesini istiyor. Kararın nedeni sorulan pilotun, ilk önce, ”Çünkü bu benim kararım” yanıtını verdiği, diğer yolcuların da tepki göstermesi üzerine, ”Bu uçuş güvenliği ile ilgili bir mesele” dediği görülüyor.

Görüntülerin ortaya çıkmasının ardından Amerikan İslâm İlişkileri Konseyi bir açıklama yaptı. Açıklamada, ”Müslüman yolcuların en dayanaksız gerekçelerle, ‘güvenlik’ adı altında uçaklardan indirilmesinden bıktık” denildi.

Başlarına gelen olayı, 30 Mart’ta görüntüleriyle birlikte Facebook hesaplarından paylaşan aile iletide, ”Görünüşümüz dışında hiçbir gerekçesi olmamasına rağmen bahar tatili için Washington D.C.’ye gitmek isteyen benim ve ailem hakkında hüküm veren ve ‘uçuş güvenliği meselesi’ gerekçesiyle bizi uçaktan kovan United Airlines utanmalı. Üç çocuğum böyle bir olayı tecrübe etmek için çok gençler” yazdı. Aile ayrıca ayrımcılığa karşı Facebook iletilerinin herkes tarafından paylaşılmasını istedi.

United Airlines'dan Müslüman Aileye Ayrımcılık2

Bu ilk değil

United Airlines havayolları şirketinin ismi Haziran 2015’te de benzer bir ayrımcılık olayıyla gündeme gelmişti. ABD’de yaşayan Tahire Ahmed isimli başörtülü Müslüman kadın, United Airlines’a ait bir uçakta hostesin ayrımcı tavrına maruz kalmıştı. Ahmed’e kapalı kutuda içecek vermeyi reddeden kabin görevlisi, Müslüman kadının ‘içeceği silah olarak kullanma ihtimalini’ gerekçe göstermişti. (Al Jazeera)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.