United Hava Yolları, 20 yıldır kullandığı Boeing 747-400’lere planlanan tarihten önce, bu yıl sonunda veda ediyor. United 20 adet uçakla en büyük kullanıcılardan biriydi.

United Hava Yolları, 20 yıldır kullandığı Boeing 747-400’lere planlanan tarihten önce, bu yıl sonunda veda ediyor. Hava yolu daha önce 2018 yılına kadar bu uçakların hizmet vereceğini açıklamıştı. United Hava Yolları’nın CEO’su, çalışanlarına gönderdiği mektupta harika bir uçak olarak tanımladığı B747’ye veda etmelerinin kendilerinde büyük bir burukluğa yol açtığını dile getirdi.

İlk teslim aldığı Boeing 747 ile Kaliforniya-Hawaii arasında sefer yapan United, sahip olduğu 20 adet uçakla en büyük kullanıcılardan biriydi.

Büyük gövdeli uçaklara olan talebin son yıllarda düşmesi hem Boeing hem de Airbus’ı sıkıntıya sokuyor. Airbus’ın en büyük modeli A380 de, pazarda beklediği ilgiyi göremedi ve satış rakamları tahminlerin çok altında kaldı.

Boeing, efsane jumbo jetin 747-8 Intercontinental ve 747-8 Freighter (kargo) modelini geliştirse de 6 yılda her iki model için toplam da 138 sipariş alaildi. Amerikalı üretici geçen yıl 17 adet kargo modelinin teslimatını yaparken, daha fazla sipariş alamaması durumunda uçağın üretimini durduracağını açıklamıştı.

Delta Hava Yolları ve diğer ABD’li taşıyıcılar da 747-400’lere bu yıl veda edecek. Cathay Pacific Airways, ANA, Singapore Airlines ve Air France B747-400 tipi uçakları daha önce emekliye ayırmıştı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.