12 Eylül 2023 günü U61383 Soçi – Omsk seferini yapan Ural Havayolları’na ait A320 tipi uçak teknik arıza nedeniyle tarlaya acil iniş yapmış uçakta bulunan hiç kimse yarlanmadan kurtulmuşlardı. İlk verilen bilgilerde teknik arızaya ait bilgi verilmediği için yayınlanan yazımızda paylaşamamıştık.

Yapılan açıklamada Pilotlar, Omsk’a yaklaşırken A320’nin yeşil hidrolik sisteminde bir arıza olduğunu bildirdi. Mürettebat hidrolik arızası nedeniyle Omsk havalimanının 2500m pistinin riskli olacağını değerlendirerek 3600m piste sahip Novosibirsk havalimanına yönelmeyi tercih etti. Arızalı bir yeşil hidrolik sistemle, uçak iniş sırasında burun tekerleği yönlendirmesinden yoksun kalacak ve aynı zamanda düşük fren performansına maruz kalacak, böylece daha uzun pist emniyetli bir şekilde manevra yapmak için ekstra mesafe sağlayacaktı.

Novosibirsk’e yönelen A320’nin yakıtı bitince yakıtı bitince şehrin yaklaşık 175 kilometre batısındaki bir tarlaya inmek zorunda kaldı. Uçakta bulunan hiç kimsede ciddi bir yaralanma yaşanmadı.

Novosibirsk’e yönelen A320’nin yakıtı bitince yakıtı bitince şehrin yaklaşık 175 kilometre batısındaki bir tarlaya inmek zorunda kaldı. Uçakta bulunan hiç kimsede ciddi bir yaralanma yaşanmadı.

Detaylı bilgi olmamasına rağmen Omsk’a yaklaşma esnasında iniş takımları açıldığında yeşil hidrolik sistem arızası meydana gelince açık iniş takımlarının yarattığı sürtünme nedeniyle planlanandan daha fazla yakıt harcandığı için yedek meydana varamadan yakıt bitmiştir.

Herhangi bir nedenle yedek meydana rota değişikliği yapılacağı zaman uçağın konfigürasyonu mutlaka dikkate alınmalı, yeni konfigürasyon durumuna göre yakıt hesabı yapılarak yedek meydana uçulmalı veya her türlü emniyet önlemleri alınarak varış meydanına iniş gerçekleştirilmelidir.

 

Emniyetli Uçuşlar dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.