Ürdün Hükümeti Uluslararası Sivil Havacılık örgütü ICAO’dan İsrail’in uluslararası uçuşlara açtığı Ilan-Asaf Ramon Havalimanı ile ilgili konusunda uluslararası yasalara uymaya zorlamasını istedi.

İsrail güneyinde Akabe körfezindeki Eylat şehrinde önceki gün açılan yeni havalimanıyla ilgili açıklamalarda bulunan Ürdün Havacılık Kurumu Başkanı Heysem Misto, Amman yönetiminin İsrail’in Ürdün hava sahasını gözardı etmesini uluslararası havacılık örgütü ICAO’ya ilettiğini, Ürdün yönetiminin bu konunun uluslararası yasalara ve standartlara göre çözülünceye dek ICAO üzerinden takipçisi olacağını belirtirken, İsrail Başbakanı Netanyahu’nun bölge ülkelerine yönelik tehditleri ve meydan okumalarına yönelik konuşma tarzının Ürdün’ün hassasiyetlerine sebep olduğunu da vurguladı.

Amman yönetimi, havalimanının Ürdün toprak bütünlüğünü ihlal ettiği gerekçesi ile endişeli olduğunu, Ürdün hava sahasını ihlal eden başta 1944 yılı uluslararası Chicago anlaşmasının birinci maddesi olmak üzere uluslararası yasaların ihlali ve de uluslararası sivil havacılık örgütü standartlarını çiğneyen kışkırtıcı bir girişim  olarak değerlendiriyor.

İsrail yeni havalimanı’na 2002 yılında Dünya’ya dönerken infilak eden Colombia uzay mekiğinde hayatını kaybeden İsrail’li Astronot İlan Ramon ve İsrail Hava Kuvvetleri’nde görevliyken eğitim uçuşunda düşerek hayatını kaybeden oğlu Asaf Ramon’un anısına Ilan-Asaf Ramon Havalimanı adını vermişti.

HAVALİMANI AÇILDI AMA HAVA TRAFİĞİ BEKLEMEK ZORUNDA

İsrailli yetkililer havalimanını açtı ancak havalimanından uçmak isteyenler beklemek zorunda. İç hatlar uçuşları Şubat ayının ilk haftasında ve haftada sadece bir sefer olarak başlayacak ve 18 Mart tarihinden itibaren normal tarifeye geçilecek. Dış hat uçuşları için ise bekleme süresi daha uzun. Dış hat uçuşlarına 1 Nisan 2019’da açılacak olan havalimanı bölgenin turistik yapısı gereği Ekim ayı sonuna kadar yoğun bir dış hatlar trafiğine hizmet etmeyecek.

Kaynak: www.BagimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.