Uluslararası Uzay İstasyonu’nda kendi parasını ödeyerek 12 gün konaklayan Japon milyarder Yusaku Maezawa ve asistanı Yozo Hirano dünyaya döndü. Rus kozmonot Alexander Misurkin’in de içinde olduğu Soyuz kapsülü Kazakistan’ın Çezkazgan kenti yakınlarına yere saatle sabah 9:13’te yumuşak iniş yaptı.

Bulutların alçak olması sebebiyle arama-kurtarma helikopterlerinin kullanılamadığı bölgede kurtarma ekipleri arazi araçlarıyla kapsülün olduğu yere ulaştı. Tıbbi kontrollerin ardından mürettebatın iyi olduğu açıklandı.

46 yaşındaki iş insanı Maezawa ve 36 yaşındaki asistanı Hirano Uluslararası Uzay İstasyonu’nda kendi parasıyla konaklayan ilk turistler olarak tarihe geçti. Kozmonot Misurkin ise üçüncü uzay görevini tamamlamış oldu.

Uluslararası Uzay İstasyonu ekim ayında Rus oyuncu Yulia Peresild ve film yönetmeni Klim Shipenko’ya 12 gün ev sahipliği yapmıştı. Oyuncu ve yönetmen, Rus uzay işbirliği Roscosmos’un sponsorluğunda ülkenin uzay başarılarını yüceltmeyi amaçlayan bir proje kapsamında dünyanın yörüngesinde ilk film çekimini gerçekleştirmişti.

“Bilet fiyatı 50-60 milyon dolar”

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndayken AP haber ajansına röportaj veren Maezawa 12 gün için 80 milyon dolar ödediğine dair soruya karşılık anlaşması gereği ödediği miktarı söyleyemeyeceğini ama buna yakın bir rakam olduğunu belirtti ve “Bir kez uzaya gidince böyle inanılmaz bir deneyimin değerini anlıyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Bu arada Space Adventures, turistler için uzay biletlerinin maliyetinin 50-60 milyon dolar aralığında olduğunu kaydetti.

Maezawa, bu paranın dünyada insanlara yardımcı olmak için kullanılabileceğine dair eleştirilere de “eleştirenler sanırım hiç uzaya gitmemiş” yanıtını verdi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.