Cumartesi, Haziran 15, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Uzaylı arayışı Venüs’e yöneldi: Yeni uzay aracı sorulara cevap bulabilir

Venüs’teki uzaylı yaşamı, komşu gezegenimize yönelik yeni bir görevle tespit edilebilir.

Rocket Lab, Dünya yüzeyinden yaklaşık 48 ila 60 kilometre uzaklıktaki Venüs’ün atmosferinde yaşıyor olabilecek Dünya dışı varlıkları tespit etmek için Venüs’ün bulutları arasına bir Elektron uzay aracı ve Foton sondası fırlatacağını duyurdu.

2023’te fırlatılacak 20 kilogramlık sonda, Venüs’ün bulutlarında sadece 5 dakika geçirecek ama yine de çarpıcı keşifler yapabilir.

Rocket Lab’ın sponsorluğundaki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) araştırmacıları, çalışmada, “Kapsamlı bilim hedefleri, Venüs bulutlarında yaşam veya yaşanabilirlik kanıtı aramak. İki spesifik bilim hedefi var: Bulut katmanlı parçacıklar içindeki organik moleküllerin varlığını araştırmak ve… bulut parçacıklarının kırılma şekillerini ve indekslerini (bileşime dair bir temsilci) belirlemek” diye yazdı.

“Bu görev, Venüs bulut parçacıklarını doğrudan araştırmak için yaklaşık 40 yıldır ilk fırsat. Kütle ve veri hızı kısıtlamaları ve Venüs atmosferindeki sınırlı süreyle bile çığır açan bilimsel çalışma mümkün.”

Araştırmacılar, Venüs bulutlarında “gördüğümüz hiçbir şeye hiç benzemeyen” amonyak üreten potansiyel yaşam formları olabileceğini öne sürmüştü. Çünkü azot ve hidrojenin bir bileşiği olan renksiz gaz, gezegeni uzaylı yaşamı için yaşanabilir hale getirecek kimyasal reaksiyonların göstergesi olabilir.

Venüs’ün kendisi o kadar sıcak ki yaşam formlarına sahip olması düşünülemez. Eğer bulutlarında yaşam varsa bunun, (gezegenimizde veya hatta Mars gibi komşu gezegenlerde gördüğümüzden farklı bir kimyasal bileşime sahip olsa da) muhtemelen Dünya bakterileri gibi mikroskobik yaşam formları olması muhtemel.

Öte yandan, diğer bilim insanları bu iddiaya şüpheyle yaklaşıyor. Cambridge Dünya Bilimleri Bölümü’ne göre bir gezegende Dünya dışı yaşam olsaydı, muhtemelen beslenir ve yaşarken atmosferinde kanıt bırakırdı. Ancak Venüs’te böyle bir kanıt bulunamadı.

Cambridge Astronomi Enstitüsü’nden Sean Jordan, “Venüs atmosferinde mevcut olan kükürt bazlı ‘yiyeceklere’ baktık; bu sizin veya benim yemek isteyeceğimiz bir şey değil ama mevcut ana enerji kaynağı” dedi.

“Eğer bu yiyecek, yaşam formları tarafından tüketiliyorsa, bunun kanıtını atmosferde kaybolan ve kazanılan belirli kimyasallar aracılığıyla görmemiz gerekir.”
Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR