Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, TRT Haber mikrofonlarına açıklamalarda bulundu.

Ordu-Giresun Havalimanında gerçekleştirilen röportaj’da, havalimanının yeni açılmasına rağmen, Türkiye’nin toplam 55 havalimanı arasında ilk 26’ya girdiğini, rantıbal kullanıldığını ve yolcu kapasitesinin çok fazla olduğunu söyleyen Vali Balkanlıoğlu, ”Ordu ve Giresun en çok göç veren illerin başında geliyor ve  yerleştikleri iller ise İstanbul ve Ankara. Havalimanının açılmasıyla birlikte gurbette olan hemşerilerimiz için büyük kolaylık sağlanmış oldu” dedi.

“2015 yılında yolcu sayımız 250 binler civarındayken, 2  ayda 110 binleri buldu. Bir  yıl içerisinde bir  milyon civarında yolcunun uçaklarla taşınacağını düşünüyoruz. Gidişatta bunu gösteriyor” diyen Vali Balkanlıoğlu, ”Uçaklar ful dolu, bazen 16 uçak inip kalkıyor. Önce İstanbul’a başlayan seferler,  Ankara ve İzmir ile  devam etti. Antalya ve Bursa  da çekim alanına girdi. Antalya’ya da direk uçuş seferi başlayacak. Bunun yanı sıra Almanya, Suudi Arabistan ve Kıbrıs’a da uçak seferleri yapılacak  ve önümüzdeki dönemde tarifeli uçuşlara geçileceği bize iletiliyor. Bunların dışında hac ve umre uçuşları yapıldı. 1100 civarında vatandaşımız buradan Suudi Arabistan’a direk uçuş yaptı. Ordu-Giresun Havalimanı, Türkiye’nin prestij projelerinden birisi oldu. Yolcu kapasitesinin artması her açıdan Ordu’ya bir hareket getiriyor. Bizim hedefimizde sadece Ordulu, Ordu’dan göç edenlere değil, turizme de hizmet etsin istiyoruz. Bu da elimizi güçlendirdi. Ordu’yu ve güzelliklerini tanıtırken en başta söylediğimiz çok modern ve güzel bir havalimanımız var. Bu görmüş olduğunuz güzellikleri 15- 20 dakikada ulaşabilirsiniz diyoruz. Bu da çoğu Körfez ülkelerinden gelen yabancı yatırımcılar ve  turizm açısından son derece güzel bir olay oldu. Karadeniz-Akdeniz  yolu da çok önem arz ediyor. Kara, hava, deniz ve demiryolu turizm açısından, sanayi ve yatırımlar açısından, ayrıca, ticaret arterleri üzerinde olması bakımından da Ordu’yu gelecekte  Türkiye’nin ekonomisinde ve  turizminde bende varım diyen iller arasına sokacaktır diye umut ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

Vali Balkanlıoğlu, Özel Hava Yolu Şirketlerine Seslendi

Ordu-Giresun Havalimanı’nın yolcu ve sefer sayıları hakkında da bilgiler veren Vali Balkanlıoğlu, “Ordu-Giresun Havalimanı’nın hizmete açıldığı 22 Mayıs 2015 tarihinden bugüne kadar toplam 330.802 kişi Ordu-Giresun Havalimanından seyahat etti.  Bunların, 227.563’ü 2015 yılında, 103.239’si ise 2016 yılında seyahat etti. Ordu-Giresun Havalimanına bugüne kadar 1.660’sı 2015 yılında, 712’si 2016 yılında olmak üzere toplam 2.372 uçak seferi yapıldı.  Diğer taraftan 12 uçak seferi ile 1.114 kişi hac ve umre için Ordu-Giresun Havalimanından Suudi Arabistan’a direkt uçuş yaptı. Ordu-Giresun havalimanından halihazırda haftanın 4 günü 7 sefer, 3 günü ise 6 sefer yapılmakta” diye konuştu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.