“Uçak mühendisi, Pilot, Uçak üretiminde başarılı ilk müteşebbis. İlk havacılık okulu kurucusu, İlk pilot yetiştirme öğretmeni, Milli Mücadelede pilot olarak büyük yararlılık gösteren, içlerinde yeğeni ilk kadın hava şehidimiz olan Eribe’nın de bulunduğu onlarca pilot yetiştiren. Ressam, havacılığa âşık, sınırsız özverisiyle ruh yüceliğine erişen, Büyük kahraman, Gazi VECİHİ HÜRKUŞ.

Gecikmiş minnet, şükran ve saygı duygularımla onun aziz anısına yapmağa çalıştığım bu resmime ilgi gösteren tüm değerli yurtdaşlarımdan, çok yönlü noksanlarım için lütfen beni hoş görmelerini rica ediyorum.

Çocukken Vecihi Bey’in ilk uçağını ürettiği hangarda maskot olarak sevilen, sonraki gençlik ve olgunluk döneminde, unutturulmaya çalışılan bu büyük insanla olan anılarını, hayranlık ve saygıyla kağıda döken, ressam, değerli ağabeyim Mehmet Gürbüz GÜRER ve bu notları ailece çalışarak kitaplaştıran değerli Avukat Bahadır GÜRER kardeşime en içten teşekkür ve saygılarımı sunarım.

Vecihi Hürkuş’a olan duygularımı paylaşan tüm dostlara saygılarımla,
24 Mayıs 2019
Kemal Arslan”

*

Kemal Arslan; 2 Ekim 1927 doğumlu, emsali zor bulunur bir sanatçı. Sanat, kültür, felsefe, mantık ve bilim eserlerinin ruhunda yarattığı izlenimlerle üretiyor. Şimdilik son çalışması; VECİHİ HÜRKUŞ. 92 yaşında çizim ve boyamalarla yaşama anlam katan Sayın Kemal Arslan’ın tasarımlarını instagram “kemalarslan_art” adresinden izleyebilirsiniz.

Sevgili Kemal Arslan Büyüğüm;
Sizi tanımak, eserlerinizi anlamaya çalışmak, emeğinizi, azminizi görmek, dingin ruhunuzun derinliklerinden süzülen yoğun ışığı hissetmek ne güzel. 
Var olunuz efendim. 
Saygıyla,

Bahadır Gürer

Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Kemal Arslan’ın çalışmaları için; Tıklayınız

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.