‘Bavulcu’ operasyonu: “İstanbul’dan gümrüksüz mal sokan çete yakalandı” 

Rusya savcılığı, Moskova’daki Vnukovo haval,manında Türkiye’den getirilen malları gümrüksüz olarak ülkeye sokan bir şebekenin ortaya çıkarıldığını açıkladı. Rus ajanslarına yansıyan haberlere göre, Moskova Bölgeler arası Transport Savcılığı Başkan Yardımcısı Tatyana Morozova, Vnukovo havalimanındaki  bazı yetkililer hakkında bu konuyla ilgili, görevi suistimalden soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Morozova, “İlk bilgilere göre, Azerbaycan ve Türkiye vatandaşı olan bir grup, Vnukovo havaalanındaki bazı yetkililerin de yardımıyla, Türkiye’den gelen gümrüğe tabi ticari malları yolcu beraberinde mal gibi göstererek Rusya’ya soktu” dedi. Malların İstanbul’dan Moskova’ya gelen uçaklarla, her kişi için 100 kilograma kadar yolcu beraberinde mal getirilmek suretiyle ve “yeşil koridordan” mallar kontrolsüz çıkarılarak sokulduğu belirtildi.  Savcılık açıklamasında, “Aslında getirilen malları ticari ürün olarak kırmızı koridorda deklare edilerek ve gerekli (vergi) ödemeleri yapılarak sokulmalıydı.  Bu yöntemle ayda 30 tın mal sokulmuş” denildi. 16 Mart’ta Vnukovo havaalanında bu yöntemle İstanbul’dan “bagaj” görünümüyle mal getiren 16 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

4 Mart’ta basına, konuyla ilgiliolduğu anlaşılan şu haber yansımıştı: Moskova’da, aralarında Türk vatandaşlarının da bulunduğu bazı kişilerden rüşvet almakla suçlanan polis şefi gözaltına alındı. Moskova’da Vnukovo Havaalanı’nın polis amiri İgor Kukuşkin, 4 bin dolar  tutarında rüşvet aldığı iddiasıyla gözaltına alındı .

Savcılık Soruşturma Komitesinden yapılan açıklamada, Kukuşkin ve bir tanıdığının, rüşvet aldıkları şüphesiyle gözaltına alındığı belirtildi. Kukuşkin, rüşvet karşılığı, ülkeye yasa dışı mal sokulmasına aracılık etmekle suçlanıyor. (türkrus.com)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.