İspanyol düşük maliyetli havayolu Vueling’in kabin ekibi, 1 Kasım ile 31 Ocak arasındaki her Cuma, Pazar, Pazartesi ve tatil günlerinde, 2022 için %13.4’lük bir maaş artışı talep etmek için grev çağrısı yaptı.

İşçileri greve çağıran  sendika, yaptığı açıklamada grevden kaçınmak isteyeceğini, ancak bunun “ kaçınılmaz ” olduğunu söyledi.

Sendika, ” Kabin ekibi, şirket toplu sözleşme görüşmelerini zamana yayarken, içinde bulunduğu maaş güvencesizliği durumuna düşmeye devam edemez ” dedi.

Şirketten yapılana açıklamada ise “havayolunun geleceğini inşa etmek için bölünmenin değil, güçlerini birleştirmenin “ zamanı ” değil denilerek, sendika tarafından talep edilen maaş artışlarının, Vueling’in rekabet gücünü kaybetmesi anlamına geleceği ve havayolunun büyüklüğünde bir küçülme ve gerekli bir yeniden yapılanma anlamına gelebileceği için uygulanabilir olmadığı” belirtildi.

Şirket, 1 Ocak 2021’den itibaren kabin ekibi ücretlerini %6,5 artırmayı kabul ettiklerini hatırlattı.

Son iki yılda havacılık sektörü, tarihindeki en büyük krizle karşı karşıya kaldı ve bu da Vueling’i 1.000 milyonun üzerinde birikmiş zarara ve 260 milyon Euro’luk ek borca ​​neden oldu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.