Ana Sayfa Havacılık Haberleri Yabancı uyruklu pilotlardan Türk Hava Yolları aleyhine suçlama iddiası

Yabancı uyruklu pilotlardan Türk Hava Yolları aleyhine suçlama iddiası

0

Türk Hava Yolları’nda tüm yabancı uyruklu kaptan ve ikinci pilotlar, tasarruf tedbirleri kapsamında 1 Kasım’dan itibaren ücretsiz izne çıkarılmıştı.

Alman havacılık sitesi aeroTELEGRAPH’a konuşan bazı pilotlar, “Aylardır ayrımcılığa maruz kaldıklarını, 1 Kasım Pazar gününden yaklaşık 350 yabancı pilotun maaş almadığını, ayrıca tüm sosyal ve kişisel hakların askıya alınarak zorunlu ücretsiz izne ayrıldığını” söyledi.

Haberde özetle şu ifadeler yer aldı;

Altı ay sonra Türk Hava Yolları duruma tekrar bakacak ve nasıl ilerleyeceğine karar verecek.

Nisan ve Temmuz arasındaki Corona krizinin başlangıcında hiçbir yabancı pilot çalıştırılmadı. 

İsminin açıklanmasını istemeyen bir pilot, “Nisan ayından bu yana ofiste yönetici bulunmuyor” dedi. Herkes ev ofisinde ve görüşmeler yalnızca e-posta yoluyla yapılıyor ve yabancı pilotlara cevap bile verilmiyor.

Eylül ayında talepte yine bir düşüş oldu ve ayrımcılık devam etti. Bir pilotun anlatımına göre, yabancı pilotlar Türk pilotların yarısı kadar görevlendirildi. Bazı yabancılar için apron kartı Ağustos 2020’den beri kasıtlı olarak yenilenmedi. 

Pilotlara göre bunların hepsi Sendikanın  baskısı altında gerçekleşti. Sendika, Türk Hava Yolları’nın yabancı pilotlardan ayrılmasını talep etmişti.

Ama onları kovmak pahalı olabilir. Çünkü kıdeme bağlı olarak kıdem tazminatı muaccel (kesinleşmiş) olacaktı. Pilotlar, bu nedenle Türk Hava Yolları’nın kendilerini işten çıkarmadığını iddia ediyor.

 aeroTELEGRAPH’ın konuya ilişkin görüşme talebine defalarca yanıt verilmedi.

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.