OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Türkiye’nin uçaklara yaptığı yakıt desteğinin eylül ayına kadar uzatılması Almanya turizm pazarında memnuniyetle karşılanırken, desteğin direkt tur operatörlerine ve acentelere verilerecek olması hava yolu şirketlerini üzdü.

Turizm Eylem Planı çerçevesinde Türkiye’deki 5 havalimanına operasyon yapan 100 ve üzeri yolcusu bulunan charter uçaklarına yapılacak uçuş başına 6 bin dolarlık destek, Alman tur operatörleri tarafından eleştirilmiş ve desteğin direkt olarak tur operatörlerine yapılması gerektiği ifade edilmişti. Tur operatörleri, desteklerin kendilerine yapılmasının, yolcuya indirim olarak yansoyacağını belirtimişlerdi.

ALMAN TUR OPERATÖRLERİ MEMNUN

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yakıt desteğini eylül ayına kadar uzatması ve desteklerin charter uçaklarında 11 ve üzeri yolcusu bulunan acentelere ödeneceğini açıklaması, Alman tur operatörleri tarafından memnuniyetle karşılandı. Uçuş başına yapılacak olan 6 bin dolarlık destek, uçaktaki yolcu sayısına bölünerek acentelere pay edilecek.

ÖGER TOURS VE BENTOUR’DAN DEĞERLENDİRME

Konuyu değerlendiren Bentour CEO’su Deniz Uğur, ”Şu anda koşullar daha anlaşılır hale geldi. Bu temelde planlamalarımızı yapabiliriz. Destekler, tüketiciye indirim olarak yansıyacaktır.” derken, Öger Tours Genel Müdürü Songül Göktaş Rosati, ”Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın aldığı karardan ve sektöre sunduğu destekten dolayı son derece memnunuz. Bu iyi bir başlangıç.” değerlendirmesini yaptı.

HAVA YOLU ŞİRKETLERİ ÜZGÜN

Alman iş ve turizm dergisi fvw’da yer alan habere göre, desteklerin hava yolu şirketlerine değil de direkt tur operatörlerine ve acentelere yapılması hava yolu şirketlerini mutsuz etti. SunExpress, ”Desteklerin eylül ayına kadar uzatılması son derece olumlu. Ancak desteğin daha farklı şekilde yapılandırılması gerekirdi. Her şeye rağmen, destekten tüm endüstrisinin yararlanması için çabalarımızı sürdüreceğiz.” şeklinde açıklama yaptı.

Almanya’nın önde gelen charter şirketleri, Türkiye kapasitelerini değişen oranlarda düşürdüler. Uzmanlar bu yaz Türkiye’nin Almanya’da yüzde 25 kayıp yaşayacağını belirtirken, Condor’un 3’te bir, Der Touristik’in ise yüzde 20 oranında Türkiye kapasitesini daralttığı ifade ediliyor.(Turizm Güncel)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.