Ataturk havalimani
CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, “Daha önce kapatılacağı ifade edilen Atatürk Havalimanı’nın yeniden büyüme gerekçesini” TBMM’ye taşıdı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na önerge sunan Yarkadaş, şu soruları yöneltti:

‘AYNI HAVA SAHASI İÇİNDE OLAN İKİ HAVALİMANI TEHLİKE YARATMAYACAK MI?’

Daha önce kapatılacağı ifade edilen Atatürk Havalimanı’nın yeniden büyüme gerekçesi nedir?

Dönemin THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu’nun, ‘Aynı hava sahası içindeler. Bu tehlikeli’ açıklamasına rağmen ilgili havalimanında kapasite artırılması, açıklamadan da anlaşılacağı üzere büyük risk taşımamakta mıdır?

Atatürk Havalimanı’nda yapılan çalışmaların kapsamı ve birimi nedir

Atatürk Havalimanı’nda bahsi geçen çalışmalar için öngörülen maliyet miktarı ne kadardır?

Atatürk Havalimanı’nın yolcu kapasitesinin artmasıyla birlikte Sabiha Gökçen Havaalanı’nın yolcu taşıma kapasitesinde azalma olacak mıdır?

Öngörülen işlemlerden sonra Atatürk Havalimanı’nın yolcu taşıma kapasitesi ne kadar artacaktır? Hava sahasına kaç uçak eklenecektir?

Öngörülen işlemlerden sonra Atatürk Havalimanı’nın bulunduğu bölge ve havalimanına bağlanan yollardaki zaten çok yoğun olan kara trafik ağının tıkanma noktasına geleceği hesaplanmış mıdır

İlgili inşaatlar işleri hangi firma ya da firmalar tarafından hangi bedellerle yapılmaktadır?

  • Öte yandan , Hürriyet yazarı Cengiz Semercioğlu bugünkü köşesinde, konuyla ilgili yazısında, konuya ilişkin olarak TAV’dan bir açıklama geldiğini yazdı.
  • Semercioğlu’nın yazısı şöyle:
  • “Geçen hafta “Atatürk Havalimanı neden büyüyor” diye bir yazı yazmıştım, buradan hareketle CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş konuyu Meclis’e taşıdı… Yarkadaş, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın yanıtlaması talebiyle Meclis Başkanlığı’na bir soru önergesi verdi… * Atatürk Havalimanı’nın büyüme gerekçesi nedir? * Maliyet miktarı ne kadardır? * İlgili inşaat işleri hangi firmalar tarafından hangi bedellere yapılmaktadır? * Atatürk Havalimanı’nın yolcu kapasitesinin artmasıyla Sabiha Gökçen’in yolcu taşıma kapasitesinde azalma olacak mı? Gibi konuyla ilgili çeşitli sorular yöneltti Yarkadaş…
  • TAV’DAN AÇIKLAMA
  • Bu arada 2000 yılından beri Atatürk Havalimanı’nın işletmesini yürüten TAV’dan konuyla ilgili bir açıklama aldım… “3. Havalimanı ilk etabının 2018’de açılması planlandığını bu süreye kadar Atatürk Havalimanı’na yatırım yapmaya devam edeceklerini” belirterek şunları söylediler: * TAV olarak işletme süremiz 2021’de doluyor. 3. Havalimanı’nın daha erken açılması halinde teslim edeceğimiz son güne kadar yolcu konforunu birinci sırada tutmaya devam edeceğiz… * Bu yatırımı yapmasak da olabilirdi, böyle bir mecburiyetimiz yoktu… Tek amacımız artan yolcu sayısını karşılamak ve yolcu konforunun getireceği faydalardır. * Bu yatırım tamamen TAV’ın kendi kaynaklarıyla yapılmıştır. Bu yatırımın karşılığında DHMİ’den herhangi bir süre uzatımı veya başka bir isim altında bir kaynak alınmamıştır… * Yatırım çerçevesinde Dış Hatlar Terminali’ne 27 bin metrekare büyüklüğünde ilave alan, 8 yeni köprü ve 13 busgate, 295 araçlık otopark, 11 bin 178 metrekarelik yeni terminal binası yapılacak… İnşaatın eylülde bitmesi planlanıyor… Ben bir yolcu olarak ancak bu yatırımdan memnun olurum… Ama hala anlamadığım şu: 3. Havalimanı 2018’de açılacak… İki yıl için bile bu kadar büyük yatırım yapılabiliyorsa, yıllardır TAV neden bekledi, neden bu yatırımları yapmadı da bize çile çektirdi? Benim TAV kanadından öğrendiklerim bu kadar, bakalım Barış Yarkadaş’ın resmi ağızdan öğrendikleri neler olacak? AHL büyütme çalışmaları soru önergesi oldu.”
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.