Macaristanlı Wizz Air hava yolu şirketi, Ukrayna havacılık piyasasından çekilmeyi planladığını bildirdi.

Avrupa Gerçeği sitesinde yer alan habere göre, söz konusu karar, Ukrayna Adliye Bakanlığı’nda tescil olan fakat daha yayınlanmayan Ukrayna Havacılık Servisi’nin ‘Havacılık Kuralları’ emirnamesinde kaynaklanıyor.

Hukukçu Zoya Milovanova, söz konusu Havacılık Kuralları’nın havacılık piyasasında rekabeti sınırlandırdığı ve büyük olmayan hava yolu şirketleri zor duruma düşürdüğünü kaydetti.

Havacılık Kuralları’nın 2.2.maddesine göre, uçak seferleri yapma hakkını ancak yerel düzeyde yönetilen, yani ana sermayenin yüzde 50’sinden fazlası Ukrayna vatandaşları veya Ukrayna devletine ait olan veya onlar tarafından kontrol edilen yabancı şirketler alabilir.

Söz konusu kuralların, Ukrayna Milli Havayolları statüsüne sahip olacak yerel hava yollarının lisans almaları için uymaları gereken kurallardan daha sert olduğu belirtildi.

Ukrayna Milli Havayolları statüsüne sahip olmak isteyen yerel hava yolu şirketlerinin ana sermayenin yüzde 50’sinden fazla olan kısmı Ukrayna devletine, Ukrayna vatandaşlarına veya Ukrayna şirketlerine ait olmalı. Ukrayna şirketinin yurt dışından kontrol edilip edilmemesi ise önemli değil.

Havacılık Kuralları’nda ayrıca, hava hatlarının, gerekli izinlere sahip olan birkaç şirket tarafından kullanılabileceği belirtiliyor.

Diğer bir koşul ise havayolu şirketlerin en az son 12 ay içerisinde Ukrayna’da düzenli sefer yapmış olması gerekiyor.

Kanunun geçmişe uygulanmazlığı ilkesi burada da geçerli olup daha önce hava hatlarını kullanma izni alan havayolu şirketleri, alınan izin kapsamında çalışmaya devam edebilecek.

Böylece havayolu şirketleri, HHavacılık Kuralları ile ancak, yeni lisans alacakları zaman karşılaşacak. Söz konusu kuralların en çok charter seferlerini etkileyeceği, çünkü söz konusu seferler için alınan izinlerin 6 ay içerisinde geçerli olduğu kaydedildi.

Wizz Air hava yolu şirketi, yeni kuralların, şirketin Ukrayna piyasasından hemen çıktığı anlamına gelmediğini, fakat yeni hatların açılmasını bloke edeceğini belirtti.

Hukukçu Zoya Milovanova, kuralların Ukrayna’da çalışan yabancı havayolu şirketlerini doğrudan etkileyeceğini, gelecekte yabancı şirketlerin ya Ukrayna piyasasından çekilmek ya da kontrolün Ukraynalı partnerlerde olacağı ortak şirket kurmak zorunda kalacağını kaydetti.

(QHA/Kırım Haber Ajansı)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.