Temsili Görsel
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü-SHGM’den yapılan açıklamada, yerli üretim sıcak hava balonunun ilk kez yurt dışına ihraç edildiği bildirildi.
Açıklama şöyle;

Nevşehir – Kapadokya Bölgesi’nde faaliyet gösteren yerli firmamız Pasha Balloons Üretimi A.Ş. ile Genel Müdürlüğümüz arasında yürütülmüş olan yoğun çalışmalar sonucunda 2019 yılında tip sertifikasının verilmesi akabinde günümüze kadar toplamda 22 model kubbe, 18 model sepet ve 3 model ısıtıcı, ihtiyaç duyulan sertifikasyon testlerinin başarıyla tamamlanmasına müteakip mevcut tip kapsamına (TR.BA.001) dâhil edilmişti.

Tip kapsamında dâhil edilen PH-165/001 ve PH-180/001 model ve seri numaralı sıcak hava balonlarının sene başında Ruanda Cumhuriyeti’ne ihracatı ile ülkemizde yerli ve milli olarak geliştirilen bir hava aracının başarılı tamamlanan sertifikasyon sürecinin ertesinde, ilk kez bir ürünün sivil havacılıkta kullanılmak üzere yurt dışına ihracatı gerçekleşmiş oldu.

2 farklı sıcak hava balonunun tip kabulü sürecinde, Genel Müdürlüğümüz personeli tarafından Ruanda Sivil Havacılık Otoritesi’ne (Rwanda CAA) gerekli desteğin verilmesiyle söz konusu ürünlerin tip kabullerinin ilgili ülkede tamamlanması sağlandı.

Ülkemizde yerli ve milli olarak geliştirilen bir hava aracının başarılı tamamlanan sertifikasyon sürecini müteakip, ilk kez bir ürünün sivil havacılıkta kullanılmak üzere yurt dışına ihracatının gerçekleştirilmiş olması ve tip kabulünün de tamamlanarak sadece ülkemiz semalarında değil, başka ülkelerde de kullanılacak olmasının Türk Sivil Havacılığının diğer alanlarında olduğu gibi Sıcak Hava Balonu üretimi alanında da yerli ve millileşme açısından büyük önem arz ettiği değerlendirilmektedir. Ülkemizde havacılık alanında oluşan teknik kapasite ve kabiliyetlerin karşılığı olarak daha önce ithal edilmekte olan ürünlerin kısmen de olsa azalmaya başlamasıyla, ülkemizin yerli ve milli üretim hamlesine katkı sağlanmış olması dolayısıyla emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyoruz.
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.