Hava yolu yolcularının sera gazı salınımı ve yakıt maliyetlerini düşürmek için uçuş öncesi tartılması fikri gündemde.

Havalimanlarında kullanılacak özel ağırlık ölçüm cihazları ile yolcuların ağırlıkları belirlenerek uçuş için gerekli yakıt ihtiyacının düşürülmesi hedefleniyor. İngiliz The Sun’da yer alan habere göre İngiltere merkezli bir yakıt yönetim şirketinin fikri olan yolcu ağırlıklarının belirlenmesi fikri İngiltere merkezli bazı hava yolu şirketleri ile görüşülüyor.

Plana göre yolcuların ağırlığının belirlenmesi için iki senaryo masada bulunuyor. Birinci plana göre check-in işlemi sırasında yolcuların basınç sensörleri ile tartılması planlanırken ikinci planda bu işlemin güvenlik kontrolü sırasında yapılması planlanıyor.

Her iki plan sonucunda elde edilecek ağırlığa göre uçağın toplam ihtiyaç duyacağı yakıt miktarının düzenlenerek hem yakıt maliyetlerinin hem de sera gazı salınımının azaltılması planlanıyor.

Mevcut sistemde yolcuların ortalama ağırlıkları cinsiyete göre belirlenmiş ortalamalar üzerinden hesaplanıyor. Fikrin sahibi olan şirketten yapılan açıklamaya göre fazla hesaplanan ağırlıklar nedeniyle bir uçuşta ortalama yüzde 0,3 ile yüzde 0,5 arasında fazla yakıt harcanıyor. Bunun yıllık maliyetinin ise 750 milyon sterlin olduğu düşünülüyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.