Hakkari Yüksekova’da terör saldırıları nedeniyle aylardır hizmet veremeyen Selahattin Eyyubi Havalimanı’nda uçak seferlerinin yeniden başlaması bekleniyor.

Hürriyet’te yer alan habere göre Yüksekova’da 13 Mart’ta sokağa çıkma yasağıyla başlatılan ve 20 Nisan’da tamamlanan “Jandarma Uzman Çavuş Ramazan Gülle Operasyonu” sonrasında gözler, 10 aydır kapalı bulunan Selahattin Eyyubi Havalimanı’na çevrildi.

Doğu Anadolu Bölgesi’ne yapılan en büyük yatırımlardan olan ve yapım aşamasındayken terör örgütü PKK’nın saldırılar düzenleyerek hizmete girmesini engellemeye çalıştığı havalimanında 5 Ağustos’tan bu yana uçak seferleri yapılamıyor.

Yüksekova Havalimanı Uçuşların Yeniden Başlamasını Bekliyor2

102 MİLYON LİRA HARCANDI

Hakkari’de 102 milyon lira harcanarak 5 yılda tamamlanan havalimanı, 26 Mayıs 2015’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katıldığı törenle hizmete açılmıştı. İran ve Irak sınır kapılarının bulunduğu Hakkari’de, yıllık 1 milyon yolcu kapasiteli havalimanının terör saldırıları nedeniyle hizmet verememesi, bölge ekonomisini de olumsuz etkilemişti.

SHGM Notam Servisi Ne Diyor?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Notam servisinde yayınlanan bilgilere göre ise Hakkari Selahaddin Eyyubi Havalimanı’nın seferlere açılacağı tarih Temmuz ayında görünüyor.

SHGM Notam servisinde 5 Nisan’da yayınlanan 30047: G1602/16 sayılı notam bilgisinde Hakkari Selahaddin Eyyubi Havalimanı için “DEVLET HAVAARACLARI, VIP, AMBULANS, AFET ACIL YARDIM, YANGIN UCAKLARI VB HARIC OLMAK UZERE TARIFELI SEFERLER DISINDA TUM UCUSLARA KAPALIDIR .” denilmiş durumda. Mevcut notam bilgisinin son geçerlilik tarihi ise 5 Temmuz.

Çalışma saatleri konusunda yer alan bilgilere göre ise 30 Ekim tarihine kadar Hakkari Selahaddin Eyyubi Havalimanı Pazartesi’den Cuma’ya 05:30-13:30 Cumartesi ve Pazar günleri ise 06:00-11:00 arasında açık olup bu sürede yedek meydan olarak planlanmayacak.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.