Ioannis Nikitas adlı gazeteci(!) olduğunu söyleyen bir kişinin twitter paylaşımında paylaştığı uyduruk  paylaşımlar sosyal medyada tartışmalara sebep oldu.

Kokpit.aero.nun analizine göre, Nikitas’ın Yunan Hava Kuvvetleri’ne ait Mirage 2000 uçağının HUD olarak adlandırılan baş üstü ekranından alınan görüntüde, uçağın alçak uçuş gerçekleştirerek Türk Donanması’na ait bir geminin çok yakınından geçtiğine dikkat çekiliyor.

YUNANLILARDAN SOSYAL MEDYA PROVOKASYONU

Dün gece geç saatlerde yapılan paylaşımın ardından farklı iddialar ortaya atıldı. Türk yetkililer, Yunanlıların algı operasyonu yaptığına dikkat çekerek bu görüntülerin kendi gemilerine eğitim uçuşu sırasında yapılan çekimlerden alınmış olabileceğini ifade etti. Zaten HUD olarak adlandırılan baş üstü ekran görüntüsünde ‘eğitim modu’ dikkat çekiyor.

2018’DEKİ EĞİTİM UÇUŞU

Fotoğraflarla ilgili bir başka iddia ise bu çekimlerin 2018 yılının kasım ayında Yunanistan’da hem hava hem de deniz kuvvetlerinin ortak katılımı ile yapılan bir tatbikatta çekildiği. Bu konuyla ilgili çeşitli fotoğraflar sosyal medyada bulunabiliyor.

Öte yandan, Savunma Uzmanı Arda Mevlütoğlu ise bu uyduruk video üzerine görüşlerini paylaştı. Mevlütoğlu, twitter hesabından yaptığı açıklamada Nikitas’ın paylaşımlarının basit bir PR çalışması olduğunu vurguladı.

Arda Mevlütoğlu’nun paylaşımları şöyle;

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.