Yunanistan Dedeağaç’a inen askeri helikopterin iade edileceğini, içindeki sekiz kişinin iltica başvurularının inceleneceğini açıkladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Yunanistan’dan, helikopterle ülkeye kaçan sekiz askerin derhal iadesini istediklerini” ve “Yunan makamlarının da işbirliği yapılacağını söylediğini” belirtti.

Çavuşoğlu, konuya ilişkin bilgiyi Twitter hesabından paylaştı.

Atina’dan da konuyla ilgili açıklama geldi. Yunan hükümetinden yapılan açıklamada, Atina yönetiminin uluslararası hukuka uygun olarak hareket edeceğini, iltica başvurusunda bulunanların Türkiye Anayasasına karşı darbe girişiminde bulunmuş olduklarının dikkate alınacağını söyledi.

Helikopter iade edilecek

Yunanistan Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada da “16 Temmuz Saat 11.51’de Dedeağaç Havalimanı’na iniş yapan Kara Şahin tipi Türk askeri helikopterinin ivedilikle Türkiye’ye geri iade edilmesi planlanmaktadır” ifadesine yer verildi. Açıklamada helikopterde bulunan kişilerin siyasi sığınma taleplerinin de ilgili makamlarca değerlendirileceği kaydedildi.

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, Cumartesi sabahı yaptığı açıklamada, Türkiye’de seçimle işbaşına gelmiş Türk yönetiminin arkasında olduklarını belirtmişti.

Atina Haber Ajansı, Yunan yetkililerden izin isteyen Türk askeri helikopterin, iki ülke sınırında yer alan Dedeağaç’taki bir piste indiğini duyurmuştu. Devlet televizyonu ERT de helikopterde biri sivil toplam 8 kişinin bulunduğunu bildirmişti.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.