Borajet Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Akol, Bursa’dan yurtiçine yeni hat ekleyeceklerini, Balkan ülkelerine de uçuş başlatacaklarını açıkladı.

Türkiye’nin ilk ve tek bölgesel hava yolu şirketi olma iddiasını taşıyan Borajet, Bursa’dan yurt içinde daha fazla kente uçmaya, başta Balkan ülkeleri olmak üzere yurt dışı uçuşlara da başlamaya hazırlanıyor. Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Akol, önümüzdeki yaz sonuna doğru Yenişehir Havaalanı’nı etkin kullanmaya başlayacaklarını, Yunuseli Havaalanı’nı da çok rahat kullanacak 120 kişilik uçaklara sahip olduklarını belirtti. Akol, “Biz varız, ancak Bursalıların da kendi havaalanına sahip çıkması lazım. Sabiha Gökçenden değil, kendi havaalanımdan uçmak istiyorum, demeliler” dedi.

Ekohaberin sorularını yanıtlayan Borajet Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO Fatih Akol, Bursa’da, Yenişehir Havaalanı’nın kent merkezine uzaklığı, Yunuseli Havaalanı’nın ise pist uzunluğunun yetersizliği yüzünden çalıştırılmamasına pratik bir çözüm önerdi. Son yıllarda sahip oldukları bölgesel jetlerin Yunuseli Havaalanı’nın pist uzunluklarında çok rahat iniş kalkış yapabildiklerine dikkat çeken Akol, “Aslında biz, şehir içindeki Yunuseli Havalimanı açılsa, oraya inip kalkabiliyoruz. Mükemmel de bir çözüm olur. Bölgesel jetler, buradan Londra’ya kadar da sorunsuz uçabilen jetler bunlar. Dünyanın da ilk 5 hava yolu tarafından kullanılıyor. 100-120 kişilik uçaklar” dedi.

Yunuseli Havaalanı, uzun yıllar önce 20-30 kişilik küçük uçaklarca kullanılıyordu. Havaalanı THY’nın sahip olduğu yolcu uçaklarının iniş kalkışına, pist uzunluğu bakımından yeterli olmaması nedeniyle hava ulaşımına kapalı tutuluyor. Oysa Borajet’in sahibi Akol, yeni uçaklarla bu sorunun çözülebileceğini vurguladı. Akol, şunları söyledi: “Yunuseli Havaalanı’nı biliyorum. Bu bizim uçaklar oraya inip kalkabilen uçaklar. O havalimanı açılsa, Bursa’nın sivil havacılık anlamında bütün çehresi değişir. Bursa Yenişehir Havalimanı biraz kente uzak. Fakat ille de bu uzakta olması çok ciddi dezavantaj değil. Yenişehir’den Adana-Bursa uçuşlarını bir kaç senedir yaptık. Şimdi Anadolu Jet firmamız var. Yenişehir Havalimanı’nın hayata geçirilmesi, verimli kullanılması için çok fazla noktaya uçuş gerekiyor.

Bir iki noktaya uçarak Bursalıyı o havalimanına çekemiyoruz. Bursalı da daha çok Sabiha Gökçene gidiyor. Bursa’dan birkaç Anadolu şehrine, günlük uçuşlar yapılıyor. Biz de yaz sonuna doğru, buraya yurt içi, bir iki yeni hat ekleyeceğiz, hem de yurtdışı, özellikle de Balkan ülkelerine seferler başlatacağız. Ama Bursa halkının da bunlara sahip çıkması, destek vermesi lazım. Biraz da benim havalimanımdan uçmak istiyorum, demesi lazım. Bizler hizmeti getiririz ama destek halktan gelmedikçe bir şey yapamayız. Ben Adana’ya gideceksem, Sabiha Gökçen’den değil, Bursa’dan, benim havaalanımdan gideceğim, demesi lazım. İstek var, talep var, biz de varız.” Akol, son aylarda tırmanan terör olaylarının hava yolu taşımacılığında şimdilik çok ciddi bir sorun haline gelmediğini söyledi. Akol, “Doluluk faktörlerine baktığınızda hava yollarında çok ciddi anlamda bir problem yok. Ancak önümüzdeki dönem yaz dönemi. İnsanların daha çok hareket ettiği turizm zamanı. Orada da ileriye dönük satışlara baktığın zaman çok ciddi, bir kriz anlamında daralma görünmüyor” dedi. (Dursun Eroğlu/EkoHaber)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.