İstanbul 3. Havalimanı’ndaki inşaat faaliyetleri 24 saat aralıksız olarak devam ediyor. 26 Şubat 2018’de ilk etabı devreye girecek olan 3. Havalimanı tamamlandığında dünyanın en büyüğü olacak

Tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanı olacak olan İstanbul 3. Havalimanı’ndaki inşaat faaliyetleri 24 saat aralıksız olarak devam ediyor. Şu ana kadar yüzde 30’u tamamlanan havalimanı çalışmaları gündüz görüntülenmişti. Gece yürütülen çalışmalar ilk kez fotoğraflandı. 3. Havalimanı yapımcı firması İGA Havalimanları İnşaat CEO’su Yusuf Akçayoğlu, birinci etabın 26 Şubat 2018’de hizmete gireceğini belirterek, çalışmaların gece-gündüz 24 saat hız kesmeden devam ettiğini söyledi. Akçayoğlu, şunları söyledi:

“Gece çalışmasındaki en büyük dezavantaj tabii ki iş güvenliği ve diğer kalite konularında çok daha fazla dikkatli olmanız gerekir. Daha fazla uyanık olmanız gerekir. Birçok konuda en önemlisi iş güvenliğidir.Özellikle ekipman sayısı alt yapı tarafından biliyorsunuz. 3 bine yakın iş makinemiz var. Bunun 2 bin 200 tanesi kamyon, bunlar çift vardiya usulü yüzde 100 güçle çalışıyorlar. Ama işlerin yoğun olduğu üst yapıda, demir bağlanması, beton dökülmesi, kaba inşaat yapılması gibi yüksekte çalışma işlerinde aynı oranı yakalayamıyorsunuz. Normalde bu yüzde 30 ve yüzde 40’lara göre söylenir. Bizlerde üst yapıdaki iş gücü sayımızı gündüz yüzde 60 oranına çekebilirsek çok büyük bir başarı olur, standartların üzerine çıkmış oluruz. Standartlar yüzde 20, yüzde 30’dur.” Akçayoğlu, “Çelik çatıda ilk kolonumuzu koyduk. Çelik çatının ilk elamanının montajı yapıldı. Bizim kaba inşaatı bitirme tarihimiz ana terminal binasında 30 Ocak olarak belirlenmişti. O tarihe kadar yaklaşık 10 küsür bin ton çelik montajını da bitirmiş olacağız” dedi.

18 bin 500 kişi çalışıyor

İnşaatta çalışan sayısının her gün arttığını ve bu sayının 18 bin 250 kişiye ulaştığını belirten Yusuf Akçayoğlu, “Bunun 3 bin 500’den fazlası beyaz yaka, 3 bin civarında da ağır iş makinesiyle bütün kaynakları buraya aktarmış bulunuyoruz. Bu projeye maksimum kaynak aktarımı yapıldı. Proje yaklaşık 2 milyar 200 milyon euro civarında kaynak aktarmış bulunuyoruz” dedi. Ödül alan 3. Havalimanı’nın yeni kulesinin temelinin Ekim ayında atılacağını söyleyen Akçayoğlu, şöyle devam etti: “Dünyanın en iyi mimarlarını yarıştırdık. En son seçtiğimiz Pininfarina’nın Ferari’nin dizaynının ürünün tasarladığı kuleyi yakında inşaata başlıyoruz.” dedi.

(Gazete Vatan)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.