Amerikalı havacılık devi Boeing’in SAAB AB ile ortak geliştirdiği T-X için fabrika çıkış töreni düzenlendi. İki prototipi hazır olan uçak ilk kez gün yüzüne çıktı.

ABD Hava Kuvvetleri için geliştirilen performans, destek ve üretim konusunda yenilikçi özellikleri ile dikkat çeken Boeing T-X jet eğitim uçağı için fabrika çıkış ve tanıtım toplantısı Boeing tesislerinde yapıldı.

Uygun fiyatlı bir jet eğitim uçağı olacağı iddia edilen Boeing T-X sahip olduğu yeni nesil teknolojilerin yanı sıra yenilikçi üretim anlayışına da sahip bir model olacak.

Tek motorlu, üstten kanatlı olarak tasarlanan Boeing T-X tandem oturma düzenine sahip bir jet eğitim uçağı olarak görev yapabilecek. Ayrıca Boeing T-X’e özel olarak geliştirilen yeni teknoloji yer eğitim sistemi ile uzun dönemli kullanım ve destek sisteminin de kurulması hedefleniyor.

Türk Hava Kuvvetleri’nde de kullanılan T-38 jet eğitim uçaklarının yerine geçmesi için ABD Hava Kuvvetleri tarafından yürütülen proje için üretilen Boeing T-X eğer ihaleyi kazanırsa 2024 yılında kullanılmaya başlanacak.

tx_rollout1_960x600

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.