İstanbul’un yeni şehir projesi, 3. Havalimanı merkezli şekillenecek. Master plan çalışmaları yapılan ‘Havalimanı Şehri’ İstanbul’un yeni cazibe merkezi olacak. Yeni Havalimanı ile entegre olacak alanda oteller, ofisler, lojistik merkez, EXPO Fuar alanı inşa edilecek.

İstanbul’un yeni havalianının ilk faz açılışı Şubat 2018’de yapılacak. Açılışa tam bir yıl kala 3.Havalimanı için hazırlanan ekonomik etki analizi sonuçları dün İstanbul’da paylaşıldı. Raporda yeni Havalimanı’nın 2025 yılında tüm etaplarıyla bittiğinde oluşturacağı büyüklük ve uluslararası hava taşımacılığına kapacağı değer senaryoları analiz edildi. Sonuçları EDAM Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Kasım Han ve İstanbul Yeni Havalimanı CEO’su Hüseyin Keskin birlikte açıkladı.

HAVALİMANI ŞEHRİ

Toplantıda paylaşılan dokümanlarda İstanbul Yeni Havalimanı çevresinde şekillenecek yeni şehir projesinin de detayları yer aldı. Çalışmada havalimanı merkezli oluşacak yeni bir şehir planlanıyor. “Airport City” olarak ifade edilen alanda yeni bir yaşam merkezi kurulacak. Yeni havalimanı ve çevresi ile bir bütünlük oluşturacak merkezde uluslararası iş merkezleri, serbesoteller, lojistik merkezler ve bunun yanında Expo Fuar alanı yer alacak. Projenin Master Planı dünyaca ünlü Perkins+Will firması tarafından yapıldı.

12O MİLYON YOLCU KAPASİTESİ

Ekonomik etki analizi raporuna göre; 2025 yılı baz alınarak yeni havalimanının getireceği katkılar değerlendirildi. Raporda Türkiye’de havacılık sektörünün dinamik gelişimi ve küresel rekabet ile uyumu sürdürülebilir olduğu takdirde, 2025 yılına kadar Türkiye’de başlayan veya sonlanan havayolu trafiğinin her yıl ortalama yüzde 5,2 oranında büyüyebileceği ifade edildi. Analize göre; aynı varsayım yurt içi havayolu ve kargo hizmetleri için de geçerliliğini koruyor. Bu şartlarda 2025 yılı için yolcu trafik beklentisi yılda 120 milyon iken, yolcuların yüzde 69’unun dış hat, yüzde 31’inin ise iç hatlarda seyahat etmesi bekleniyor.

Etki Analizi raporunu; İGA İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Keskin(sağda)ve EDAM Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Kasım Han birlikte açıkladı

Milli geliri %4.9 artırır

Açıklanan etki analizine göre yeni havalimanının 2018-2025 arasında Türkiye ekonomisine 73 milyar TL kadar katkı vermesi bekleniyor. Bu ekosistemin oluşturduğu ilave hane halkı gelirinin ise 7,8 milyar TL olacağı öngörülüyor. Havalimanı 2025 yılına gelindiğinde 225 bine kadar istihdam oluşturacak ve ulusal ekonomiye katkısı, milli gelirin yüzde 4,9’u seviyesine kadar çıkacak. Bu oran, milli gelire katkılarıyla en çok öne çıkan Schipol ve Charles de Gaulle havalimanlarını açık ara geride bırakıyor.

[gview file=”http://www.igairport.com/docs/default-source/default-document-library/iga_etki_analizi_mtb_uyg_6_.pdf?Status=Master&sfvrsn=0″]

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.