Başbakan Yıldırım, komutan ataması yapılmaması nedeniyle kapatılacağı yorumları yapılan Erhaç’taki 7’nci Ana Jet Üssü nün kapatılmayacağını bildirdi.

Darbe girişiminin ardından, komutanları darbeciler arasında yeraldığı için, ordudan ihraç edilip tutuklanan üslere yeni komutanlar atanmasına rağmen, bu üsler arasında Malatya Erhaç 7’nci Ana Jet Üssü ’nün yanı sıra, Başbakan Binali Yıldırım’ın darbecilerin merkezi olduğu gerekçesiyle kapatılacağını açıkladığı Ankara Akıncılar 4’üncü Ana Jet Üssü’nün de bulunmasıyla, “Malatya’daki üste mi kapatılacak?” soruları sorulurken, yanıt Başbakan Binali Yıldırım’dan geldi. AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, konuyu Başbakan ile görüştüğünü ve Başbakanın Malatya’daki üssün kapatılmayacağını söylediğini bildirdi.

BİRİ İÇİN “KAPATILACAK” DENİLEN İKİ ÜSSE ATAMA YAPILMAYINCA..
15 Temmuz gecesi başlatılan darbe girişimine destek verdiği gerekçesiyle, darbecilerin merkezlerinden biri olduğu ifade edilen Malatya’daki 2. Ordu Karargahı’nın 4 generalden oluşan komuta kademesinin yanı sıra, Erhaç 7’nci Ana Jet Üssü ’nün komutanı Tuğgeneral Emin Ayık da, tutuklanmış, ordudan ihraç edilmişti.

Başbakan Binali Yıldırım’ın, darbecilerin merkezi olan Akıncılar 4’üncü Ana Jet Üssü’nün bulunduğu Ankara’nın Kazan ilçesini ziyaretinde, “Hainlerin yuvalandığı Akıncı Üssü kapatılacaktır. Şehitlerin anısının yaşatılacağı yer haline getirilecektir.” açıklaması yapmıştı.

Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri’nde, darbe girişimine destek veren generallerin yerine, çoğunluğu öne alınan Yüksek Askeri Şura toplantısında terfi eden 167 general atanmıştı.

Terfilerin ardından 2. Ordu’ya yeni komuta kademesi atandı. Görevden alınan darbeci generallerden boşalan görevlere Milli Savunma Bakanlığı tarafından atama yapılırken, Malatya Erhaç 7’nci Ana Jet Üssü ’nün yanı sıra Başbakanın “kapatılacak” dediği Akıncılar 4’üncü Ana Jet Üssü’ne atama yapılmaması, Akıncılar’la birlikte Malatya’daki üssün de mi kapatılacağı yolunda sorulara yolaçmıştı.

ÇALIK, BAŞBAKANLA GÖRÜŞTÜ..
AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, konuya ilişkin olarak yayınlanan haberler üzerine, konuyu Başbakan Binali Yıldırım’la görüştüğünü belirterek, Yıldırım’ın “7’nci Ana Jet Üssü kapatılmayacak? Öyle bir düşüncemiz yok.” dediğini belirtti ve “Üs Komutanlığı’na atama yapılmamış olmasını ve Malatya’daki endişeyi sayın Başbakanımıza ilettim. Kendisi de, üssün kapatılmayacağını söyledi. Üsse en kısa sürede komutan ataması yapılacak.” diye konuştu.

Çalık, ayrıca 16 Temmuz’da ulaşıma kapatılan havalimanının kısa sürede yeniden açılacağını ve sivil uçak seferlerine başlanacağını da bildirdi. (Yeni Malatya Gazetesi)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.