737MAX; 737MAX-8; 737MAX Rollout; Renton Factory; Crowds around plane ; K66476-17; 2015-12-08

FAA-EASA 15 Ocak sonrasında Boeing 737 Max’i test edecek, Hindistan sonuçları bekleyecek.

Boeing 737 Max’nın yeniden sertifikalandırma süreci son aşamaya girerken, ABD ve Avrupa’nın sivil havacılık düzenleyicileri 15 Ocak’tan itibaren güvenlik testi uçuşlarını birlikte yapmaya karar verdi..

Endüstri içinden uzmanlara göre, Federal Havacılık İdaresi-Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı ortak testlerinin ABD’de gerçekleşmesi beklenmekte ve uçakların testi için uzmanlarını birlikte kullanacaklar. Bilindiği gibi Boeing 737 Max, iki kaza sonrasında geçen yıldan bu yana dünya çapında uçuşu durdurulmuştu.

Hindistan’ın Emniyet düzenlemeleri açısından Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (DGCA), FAA-EASA test sonuçları açıklandıktan sonra kendi değerlendirme testlerini yapacaktır. Bir DGCA yetkilisi IANS’a verdiği demeçte, “Ortak testlerin farkındayız. Sertifika sürecinin sonuçlarının alınmasını bekleyeceğiz.”

Hindistan havacılığı açısından testler, 13 737Max uçak filosuna sahip SpiceJet için çok önemlidir. Havayolunun uluslararası genişleme planları büyük ölçüde uçağın erken dönüşüne bağlıdır.

Şu anda, SpiceJet filosu 119 uçağa sahip. Yeniden sertifikalandırıldıktan sonra havayolu operasyonlar için 30 veya daha fazla uçak alabilecek. Buna ek olarak, 737 Max’lar havayolunun bazı eski fazla yakıt harcayan uçakların kullanımdan kaldırılmasını ve daha yüksek tasarruf sağlanmasına yardımcı olacaktır. SpiceJet, 2017 yılında 150’den fazlası kesin 225 Max siparişi vermişti.

Boeing 737 Max cephesine bakıldığında uçağın tekrar uçuşa verilmesi için sürecin yavaş da olsa bu sefer emniyetsizlik yaratmadan devam etmesi için düzenleyiciler daha dikkatli davranmaktalar. Buna “olması gerektiği gibi” diyebiliriz.

Sona yaklaşırken tüm MAX kullanıcı ve düzenleyicileri gibi ülkemiz Sivil Havacılık Otoritesi ve kullanıcılarının da gerekli hazırlıklarını sürece uygun olarak yaptıklarını değerlendiriyoruz.

Emniyetli Uçuşlar Dileriz

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.