Tırnak cilası, rimel ve ruj, havayolunda çalışanlarından sadece kadınları kapsayan bir obje olarak bilinegelir.

Havayollarının çoğu halen oldukça geleneksel bir anlayışa sahip. Hiç şüphe yok ki cinsiyet tarafsızlığı konusu müşteriler tarafından yoğun eleştirilere hatta şikayetlere sebep olabiliyor.

Geleneksel anlayışa sahip United Airlines Havayolu, çalışanlarının kokpit, kabin ve yer hizmetlerinde  çalışanlarının görünümle ilgili kurallarında köklü değişiklikler yaptı.

Yeni kurallar Eylül ortasından itibaren geçerli olacak ve buna göre sadece daha küçük görünen dövmelere değil, aynı zamanda tüm çalışanlar için makyaj ve renkli ojelere de izin verilecek. Ayrıca erkeklerin saçlarını omuz uzunluğundan daha uzun süre kullanmalarına ve tüm uzun saçlı çalışanlar için saç bir şekilde bir arada tutulduğu sürece artık daha rahat saç stillerine izin verilecek.

Müşterilerle de görüşüldü

Düzenlemeler uzun bir sürecin sonucunda ortaya çıktı. United Airlines çalışanları ve müşteriler ve iş ortaklarıyla anket yapıldı. Amaç, tüm çalışanların kendilerini rahat hissetmeleri ve yaşadıkları kimlikte çalışabilmelerine imkan sağlamak.

Öte yandan, geçtiğimiz hafta içinde Brezilya’daki bir iş mahkemesi havayolu çalışanlarının oje, çorap, rimel ve fondöten gibi ücretsiz makyaj malzemelerinin şirket tarafından sağlanması kararı vermişti.