Salı, Mart 5, 2024
Ana SayfaSivil HavacılıkABD Çin’in dört havayolu şirketinin uçuşlarını durduruyor

ABD Çin’in dört havayolu şirketinin uçuşlarını durduruyor

Başkan Donald Trump Yönetimi Çarşamba günü Çin havayolu şirketlerinin ABD’ye uçuşlarını yasaklama kararı aldı. ABD Ulaştırma Bakanlığı, 16 Haziran’dan itibaren Çin’deki dört havayolu şirketinin ABD’ye ve ABD’den uçak seferlerinin durdurulacağını bildirdi.

ABD ve Çin arasındaki gerilim, son dönemde ticaret savaşları, Washington’un Çin’i Corona virüsü salgınının başladığı dönemde şeffaf olmamakla suçlaması ve Çin’in Hong Kong’da uygulamaya koymak istediği ulusal güvenlik yasası nedeniyle tırmandı.

Çin, 2020 başında Corona virüsü salgını nedeniyle ABD havayolları United ve Delta’nın uçuşlarını durdurmuştu. Havayolu şirketleri, uçuşların bu hafta yeniden başlatılmasını umuyordu. Ancak Çin’in beklenen bu adımı atmaması, ABD’nin de uçuş yasaklarıyla karşılık vermesine neden oldu.

ABD Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Çin’in iki ülke arasındaki uçuş anlaşmasını ihlal ettiği belirtildi. Açıklamada, ‘‘Bakanlık Çinli yetkililerle ilişkilerini sürdürerek hem Amerikan hem de Çin havayolu şirketlerinin karşılıklı haklarını kullanmasını güvence altına almaya devam edecek’’ denildi.

Açıklamada ayrıca Başkan Trump’ın uygulamayı 16 Haziran’dan önce yürürlüğe sokabileceği de kaydedildi. Uygulama kapsamına giren havayolları Air China, China Eastern, China Southern ve Xiamen olarak açıklandı.

Salgından önce ABD ve Çin arasında United ve Delta havayollarının uçuşları da dahil haftada 325 uçak seferi yapılıyordu. Ulaştırma Bakanlığı’na göre Amerikan havayolları uçuşlarını durdururken Çinli havayolu şirketleri Şubat ortasında ABD’ye haftada yaklaşık 20 sefer yapmaya devam ediyordu. Mart ayı ortasındaysa Çin, sefer sayısını 34’e çıkarttı.

United ve Delta havayolları, geçen ay yaptıkları açıklamada, Nisan ayı ortasından itibaren Corona virüsü salgınına karşı alınan önlemler kapsamında azalan uçuşlar yeniden başlarken Çin’le uçuşların da Haziran ayında başlamasını umduklarını bildirmişti.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

ALASKA AIRLINES FLIGHT 1282, ‘3 yolcudan Boeing’e 1 milyarlık dolarlık dava’

Uçuş sırasında kapı tıkacının gevşemesi nedeniyle acil iniş yapmak zorunda kalan Alaska Havayolları uçağındaki üç...

Pegasus’un net dönem kârı bir önceki yıla göre yüzde 194 arttı

Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. (PGSUS) 2023 yılı dördüncü çeyrek bilançosunu 4 Mart'ta   tarihinde Kamuyu...

HTKS grevi 60 gün süreyle ertelendi

KKTC Bakanlar Kurulu, Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası'nın (HTKS) Ercan Havalimanı'nda başlattığı grevi 60 gün...

AB: Havayollarının daha fazla yolcu verisi aktarma, toplama ve paylaşması konusunda anlaşmaya varıldı

 AB dönem Başkanı Belçika ve Avrupa Parlamentosu müzakerecileri, 1 Mart Cuma günü, sınır yönetimi...

Musa Alioğlu: THY, Dünya üçüncüsü olmaya aday

Türkiye Cumhuriyeti'nin milli havayolu olan THY, "Gelecek 10 yıllık büyüme stratejisinin belirlendiğini ve halen...

Rusya’nın yeni yerli uçakları 2 yıl gecikecek

Kommersant gazetesi Rusya'nın milyarlarca ruble yatırımla geliştirmeye çalıştığı yerli uçakların en az 2 yıl...

Scholz’dan 500 km menzilli füze itirazı: “Moskova hedef olabilir”

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, menzillerinin Moskova'daki hedefleri vurmaya imkan vermesi nedeniyle Taurus füzelerini Ukrayna'ya...

Hava İş’ten THY’ye ‘sektör gerçekleri’ hatırlatması!

Hava İş'ten yapılan açıklamada, "Zamanında Kalkış Performanslarını %74’ün üzerine çıkarılmasının hedeflendiği bu ortamda, PAZAR günlerini 2020’den itibaren...