Etihad CEO’su Tony Douglas, bazı Airbus A350’lerin gövde yüzeyindeki boya çatlaklarına rağmen, 31 Mart günü havayolu filosuna katılan ilk A350-1000 uçuşu sırasında duyduğu güveni dile getirdi.  .

Douglas,“787’de üç yaşına geldiklerinde benzer bir sorun yaşadık. Bunu Boeing ile birlikte aştık. Zaman içinde kendimize benzer bir zorlukla karşılaşırsak, Airbus ile herhangi bir telaş veya drama olmadan çözeceğimize eminim.” dedi.

Haber, Etihad’ın rakibi Qatar Airways’in, taşıyıcının birkaç Airbus A350’sindeki boya çatlaklarının yakıt tanklarının tutuşmasına neden olabileceğini iddia etmesinden birkaç gün sonra geldi. Bir Bloomberg raporuna göre, Qatar Airways, A350 gövdesinin yüzeyindeki kusurların tuz veya hidrolik sıvılar gibi kirleticileri çekebileceği ve uçağın yıldırımdan korunma sistemine zarar verebileceği endişelerini dile getirmişti.   

2021’in sonlarında Qatar Airways, Airbus’a A350’lerinde gövde yüzeyi bozulması nedeniyle dava açarak 600 milyon dolardan fazla tazminat talep etti. Filosunda 53 adet A350 bulunan Qatar Airways, toplam 22 uçağı uçuş listesinden çıkarmak zorunda kaldığını iddia ediyor. 

Misilleme olarak Airbus, Qatar Airways’in sipariş ettiği 50 A321neo uçağını teslim etmek için ayrı bir sözleşmeyi feshetmeye çalıştı. Ancak bu karar, yargıcın Nisan 2022’deki kararına kadar bir İngiliz mahkemesi tarafından donduruldu.  

Mahkeme dosyasında Qatar Airways, Cathay Pacific, Etihad, Air France ve Finnair’in uçaklarda aynı sorunu yaşadığı bilgisine yer vermişti.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.