Avrupa Birliği Komisyonu, 28 Mart 2022’den 29 Ekim 2022’ye kadar havayolları için yaz sezonunu içeren havalimanı slot yardım kurallarını uzattı.

Buna göre, havalimanı slotlarının en az %80’ini kullanmak yerine, Avrupalı ​​havayollarına gelecek yaz sezonu için mevcut slotlarını korumak için %64’ünü kullanma hakkı verilecek. Şu anda, minimum havalimanı slot kullanım eşiği %50 olarak ayarlandı.

Ulaştırmadan Sorumlu Komisyon Üyesi Adina Vălean yaptığı açıklamada, “Havacılık sektörünün yeni Omicron varyantı ve havayolu rezervasyonlarındaki son düşüşten endişe duyduğunu biliyorum. Şimdilik değil ama önümüzdeki yaz normal havalimanı slot sistemine dönüş yolunda bir adım daha ileri gidebiliriz. Slot kullanımı için gereksinimleri artırdığımız için bugün aldığımız karar bunun bir işaretidir.”

Taşıyıcıların mevcut (edinilmiş) slotları üzerindeki haklarını koruyan “gerekçeli slotların kullanılmaması” kuralı, pandemi kaynaklı seyahat kısıtlamalarının dünya genelinde uluslararası hava trafiğini engellemesiyle yürürlüğe girdi.

Eurocontrol’e göre, 2022’de yıllık hava trafiği muhtemelen COVID öncesi seviyelerin %89’una ulaşacak.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.