ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Hindistan Savunma Bakanı Rajnath Singh ile yaptığı görüşmede Yeni Delhi’nin Moskova’dan S-400 savunma sistemi satın alma planının da gündeme geldiğini belirterek, Washington’un bütün müttefiklerine ABD yaptırımlarına hedef olmamak için Rusya’dan silah almamasını istediğini söyledi.
Euronews’in haberine göre Austin ve Singh, başkent Yeni Delhi’de bir araya geldi. İkili, görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.
Austin, şu anda Hindistan’a S-400 teslimatı yapılmadığı için olası yaptırımların görüşülmediğini bildirdi.
ABD’nin yeni Başkanı Joe Biden yönetiminin, Hindistan’a ziyarette bulunan ilk bakanı olan Austin, ülkesinin Yeni Delhi ile güvenlik alanında işbirliğini geliştirme arzusunda olduğunu ifade etti.
Austin, “Hızla değişen uluslararası dinamiklerin ışığında Hindistan önemi giderek artan bir ortak. Biz, iki ülke arasındaki savunma ortaklığını nasıl geliştirebileceğimizi görüştük. Bunu bölgesel güvenlik işbirliği, savunma alanındaki ticaret ve iki ordu arasındaki ilişkiler sayesinden sağlayacağız.” dedi.
Singh ise yaptığı açıklamada, ABD’ye Hindistan savunma sanayisine yatırım yapması çağrısında bulundu.
ABD Başkanı Joe Biden, Hindistan Başbakanı Nerendra Modi, Avustralya Başbakanı Scott Morrison ve Japonya Başbakanı Suga Yoşihida 12 Mart Cuma günü sanal ortam bir zirve düzenlemişti.
Bu dörtlü zirvede, “özgür ve açık Hint-Pasifik” bölgesinin önemine vurgu yapılmıştı.

 Önceki gün ABD Ankara Büyükelçisi de, kriz ortamının son bulması için Türkiye’ye S-400’lerden vazgeçme çağrısında bulunmuştu.
ABD Büyükelçisi David Satterfield, “Türkiye S-400’lerden vazgeçmeli. Amerikan kongresinde savunabileceğimiz tek çözüm bu. S-400 krizinin çözümünün yolu, Türkiye’nin S-400’lere sahip olmamasından geçiyor. Bu yaklaşım kişisel değil. Tamamen yasal gereklilik.” dedi.
Satterfield ayrıca, “Görüş birliği olduğumuz konular ayrılıklardan fazla” ifadelerini kullandı.
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.