Pazartesi, Haziran 17, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

“ABD’den Türkiye’ye ‘Rus uçuşlarını durdurun’ baskısı”

The Wall Street Journal gazetesi, ABD’li yetkililerin Rus havayollarının Türkiye’ye Amerikan yapımı uçaklarla uçmasını durdurması için Ankara’ya baskı yaptığını yazdı. Özel kaynaklara dayandırılan haberde bu baskı, “Türkiye’yi Moskova’ya uygulanan yaptırımları uygulamaya ikna etmek için yeni bir hamlenin sinyali”  diye yorumlandı.
Habere göre, üst düzey Amerikalı yetkililer geçen ay Türk vatandaşlarının, yaptırımları ihlal ederek Rusya ve Belarus’a gidip gelen ABD yapımı uçaklara yakıt ikmali ve yedek parça gibi hizmetler sağlamaları halinde hapis cezası, para cezaları, ihracat ayrıcalıklarını kaybetme ve diğer önlemler alma riskiyle karşı karşıya oldukları konusunda Türkiye’yi  uyardı.
Yetkililer, Ticaret Bakan Yardımcısı Thea Rozman Kendler’in Aralık ayında Türkiye’ye yaptığı ziyarette mesajı Türk yetkililere ilettiğini söyledi.
Eski bir ABD ticaret temsilcisi yardımcısı olan Emily Kilcrease, Türkiye’ye artan baskıya dikkati çekerek “Belli bir noktada, yaptırımla ilgili bir işlem yapmak zorunda kalacaklar. Aksi takdirde, ihlaller hakkında bilgi sahibi oldukları ve bunu önlemek için hiçbir şey yapamadıkları ortaya çıkarsa, her şey alt üst olur” yorumunu yaptı.
Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR