Abu Dabi ve İstanbul Atatürk havalimanlarından sonra kabin içi elektronik cihaz yasağının kalkacağı yeni noktanın Suudi Arabistan havalimanları olduğu iddia edildi.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA, Suudi Arabistan Hava Yolları’nın Amerika Birleşik Devletleri’ne yapılan doğrudan uçuşlarda uygulanan kabin içi elektronik cihaz yasağının 19 Temmuz’a kadar kaldırılmasını beklediğini aktardı.

SPA’nın raporuna göre hava yolu, ABD İç Güvenlik Bakanlığı tarafından geçen hafta açıklanan ABD yönündeki uçuşlara yeni güvenlik önlemleri uygulamak için ülkenin sivil havacılık otoritesi GACA ile birlikte çalışıyor.

Saudia, Cidde ve Riyad havalimanlarından ABD’ye uçuyor.

Ortadoğu’nun en büyük havayolu şirketi olan Dubai merkezli Emirates de kendisine uygulanan yasağın kaldırılması yönünde önlemlerin uygulanması için çalıştığını bugün açıklamıştı.

ABD, Abu Dhabi’den ABD’ye yapılan uçuşlarda kabinlere dizüstü bilgisayarlar alınmasını yasağını Pazar günü kaldırmıştı.

ABD Mart ayında, Mısır, Fas, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar ve Türkiye’den oluşan sekiz ülkedeki 10 havalimanından kalkan ABD uçuşlarında dizüstü bilgisayarların kabine alınmasını yasakladı. Kararın gerekçesi olarak kabine alınan elektronik cihazlara bomba yerleştirilmiş olabileceği gösterilmişti.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.