Air Canada’ya ait C-FIUJ tescilli Boeing 777-200 uçağı 23 Mayıs günü AC-42 sefer sayısı ile Toronto (Kanada)’dan Yeni Delhi’ye (Hindistan) uçuşu için 281 kişiyle kalkış yaptı, Fırtına nedeniyle Delhi’ye inmekten vazgeçen mürettebat ATC’ye Ahmedabad havalimanına (Hindistan) devam etme talebini iletti. Ancak ATC Ahmedabad’ın kapalı olduğunu söyledi. Mürettebat Delhi’deki Fırtına ve şiddetli türbülans nedeniyle yaklaşma yapamayacağını belirterek acil durum(emergency) ilan etti ve Ahmedabad’a uçuşa devam etti.. Seyir irtifasına tırmanırken, uçak +/- 200 fitlik irtifa değişikliklerine neden olan şiddetli türbülansla karşılaştı, yolcu ve mürettebattan yaralananlar oldu; sonrasında başka bir olay yaşanmadan Ahmedabad’a emniyetle inişini gerçekleştirdi.

Kanada TSB( Transportation Safety Board) 200 fitlik irtifa değişikliklerine neden olan şiddetli türbülans sonucu 8 kişinin (mürettebat ve yolcular dahil) hafif şekilde yaralandığını bildirdi. Buna rağmen uçak Ahmedabad’a emniyetli bir şekilde iniş yaptı Uçak tekrar uçuşa verilmeden önce kurallar gereği türbülans etkisinin oluşturduğu herhangi bir hasar olup olmadığının tespiti için ciddi bir kontrol yapıldı.

Bilhassa son yıllarda fırtınalı bölgelerde meydana gelen türbülansların ve açık hava türbülansı etkisinde kalan bir çok uçakta ciddi sayıda yaralanmalar meydana gelmektedir. Bir çok havayolu, türbülans nedeniyle meydana gelebilecek yaralanmaları önleyebilmek için yolcuların oturdukları sürece tüm uçuş boyunca emniyet kemerlerinin bağlı olması için kural oluşturdular.

 

Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.