Air Canada’ya ait AC837 sefer sayılı Madrid – Toronto seferini yapan C-GHOZ tescilli Boeing 767-375(ER) tipi uçak kalkış sırasında iniş takımlarından birinin kapanmaması ve sol motor yangını nedeniyle tırmanışlarını 7500 feet seviyelerinde durdurup havada turlamaya başladılar.

İlk belirlemelere göre uçağın iniş takımından kopan parçaların sol motora kaçtı ve bu nedenle motor yangını başladı. Uçak dört saat süresince havada yakıtını boşaltarak, yerel saatle 19.10 sularında Madrid Barajas Uluslararası Havalimanı’na emniyetle iniş gerçekleştirdi.

Uçağın inişinde havalimanı ve sağlık ekipleri büyük önlemler aldı. Air Canada’dan yapılanı açıklamada, uçağın 10 lastiğinden birinin havalimanından kalkış sırasında patladığı bildirildi.

İspanyol yetkililer, bir lastiğin patlamasına rağmen 9 lastikle normal iniş yapan uçakla ilgili detaylı incelemenin daha sonra yapılacağını açıkladı.

Resim

İspanya hava kuvvetlerine ait bir F-18 tipi savaş uçağı ise havalanmış ve uçaktaki hasar durumunu yer emniyet unsurlarına aktarmıştı.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.