VOLCAN (Yeni Alternatif Yakıtlarla Uçuş) olarak bilinen bu proje, ilk kez %100 SAF kullanarak uçuş halindeki tek koridorlu bir uçağın emisyonlarını ölçecek.

Airbus, SAF’ın CFM LEAP-1A motorlu bir A320neo test uçağı üzerindeki etkisini ve yerdeki ve uçuştaki emisyonlarını karakterize etmekten ve analiz etmekten sorumlu. Bu kapsamda, ticari uçaklar ve helikopterler için yakıt sistemi ve motorun uyarlanması ve farklı %100 SAF yakıt türleri için optimizasyonu ile ilgili uyumluluk çalışmalarına odaklanılacak.

ONERA, uçak sistemleriyle yakıt uyumluluğunun analizi için Airbus ve Safran’ı destekleyecek ve %100 SAF’ın emisyonlar ve iz oluşumu üzerindeki etkisine ilişkin test sonuçlarının hazırlanmasından, analizinden ve yorumlanmasından sorumlu olacak. Ayrıca Dassault Aviation, malzeme ve ekipmanın uyumluluğu çalışmalarına katkıda bulunacak ve FAS’ın biyolojik kirlenmeye karşı duyarlılığını doğrulayacaktır. VOLCAN projesi için kullanılan çeşitli SAF’lar (Yeni Alternatif Yakıtlarla UÇUŞ) Total Energies tarafından sağlanacak.

Bu çalışma aynı zamanda tek koridorlu ticari uçaklarda ve yeni nesil iş uçaklarında %100 SAF sertifikası elde etme nihai hedefine de katkıda bulunacak.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.