Pazartesi, Haziran 17, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Airbus, Air France AF447 Kazasında Adam Öldürme Suçlamasından Beraat Etti

Fransız mahkemesi, 1 Haziran 2009’da Air France AF447 uçuşunda Rio de Janeiro’dan Paris’e giderken düşmesiyle ilgili olarak Air France ve Airbus’ı kasıtsız adam öldürme suçlamalarından beraat ettirdi.

Air France’ın Airbus A330-200 uçağı, kalkıştan yaklaşık dört saat sonra fırtınalı havanın ortasında Atlantik’e düşmüş ve uçaktaki 228 yolcu ve mürettebatın tamamı yaşamını kaybetmişti.

Karar, kazadan 6 ay sonra başlayan davanın üzerinden yaklaşık 14 yıl geçtikten sonra verildi. Paris Adalet Divanı 17 Nisan’da hatalar yapılmış olsa da “belirli bir nedensellik bağı” kurulamayacağını belirtti.

Havayolu, kararın açıklanmasının ardından 17 Nisan’da Paris Adalet Divanı tarafından beraat kararının onaylandığını açıkladı. Yaşanan korkunç kazadan dolayı derin üzüntü duyan Air France, kurbanların her zaman anılacağını ve sevdiklerine en derin taziyelerini sunduklarını ifade ettiler. Şirket ayrıca tüm pilotlarına ve uçuş ekiplerine duyduğu güveni vurgulayarak. Yolcuların ve mürettebatın emniyetinin mutlak öncelikleri olduğunu belirtti.

Airbus Paris Ceza Mahkemesinin Airbus aleyhindeki tüm suçlamaların reddedildiğine karar verdiğini ve bu kararın, 2019 yılında soruşturmayı yürüten hakimler tarafından davanın düşürülmesi ile tutarlı olduğunu söyledi. Airbus, şirketin ve tüm çalışanlarının, şirket genelinde ve havacılık sektöründe emniyet kültürüne öncelik vermeye devam etme taahhüdünü yeniden teyit etmiştir

Uçağın uçuş kayıt cihazları iki yıllık bir aramanın ardından bulunmuş ve Temmuz 2012’de Fransa’nın Bureau d’Enquetes et d’Analyses (BEA) tarafından sürdürülen araştırmada, uçağın buzlanma sonucu pitot tüplerinden gelen hatalı okumalara karşı ekibinin anormal durumu uygun şekilde yönetememesi sonucu kazanın meydana geldiğine karar verilmişti.

14 yıl önce meydana gelen AF447 kazasına ait dosya bu şekilde kapatılmış oldu. Bu kaza araştırması esnasında yüksek irtifalarda da buzlanma şartlarının istenmeyen durumlara yol açabileceği gerçeği ortaya konmuş oldu.

Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR