Avrupalı havacılık devi Airbus, Kanadalı üretici Bombardier’in bölgesel yolcu uçağı projesi C Serisi programının çoğunluk hissesini alıyor.

C Serisi için son 18 ayda yeni sipariş alamayan ve son olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin getirdiği yüzde 300’lük vergi artışı ile yüzleşen Bombardier C Serisi programının yüzde 50,01’lik çoğunluk hissesini Airbus’a satıyor.

Konuyla ilgili olarak BBC’ye konuşan Bombardier’in İngiltere Belfast’taki fabrika müdürü Michael Ryan anlaşma konusunda “İyi Haber” diyerek yorumladı.

Airbus ve Bombardier arasında gerçekleştirilecek hisse satışı ile C Serisi programında satışların olumlu etkilenmesi bekleniyor. 2023 yılında program üzerindeki tüm kontrolleri alacak olan Airbus’ın bu süre içerisinde programın ve satışların geliştirilmesi için önemli yatırımları yapması bekleniyor.

Gümrük Vergisi’ne Alabama Fabrikası Çözümü

Bombardier’i uçak satışı için yüksek indirimler yapmakla suçlayan Boeing’in şikayeti sonrasında artırılan yüzde 300’lük gümrük vergisine de çözüm hisse devri ile gelecek. Airbus’ın ABD’nin Alabama eyaletinde bulunan fabrikasında üretilecek olan C Serisi uçaklar ile ağır vergi yükünden kurtulunacak.

Ekonomi uzmanları programın devamı için sağlanacak nakit akışı ve gümrük vergisi probleminin çözümü gibi noktalar sebebiyle C serisi programının bundan sonrası için daha güvenli bir noktada olduğunu yorumluyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.