Avrupalı ​​uçak üreticisi Airbus’ın bir çöküşle karşı karşıya olduğu konusunda şirketin CEO’su uyardı.

Görünüşe göre şirketteki durum giderek kötüleşiyor.

22 Eylül 2020’de Fransız radyo istasyonu RTL’ye konuşan Airbus CEO’su Guillaume Faury, şirketin ekonomik durgunluğu gidermek için doğru önlemleri almazsa “işin potansiyel olarak risk altında olduğunu” söyledi.

 Faury, Dünya çapındaki havayolları sipariş edilen uçakların teslimatlarını yavaşlattıktan veya hatta iptal ettikten sonra  Airbus’ın toplam 15.000 işçiyi işten çıkarması gerektiğini söyledi. Bu, şirketin işgücünün% 11’inden fazlasını işten çıkarmak zorunda kalacağı anlamına geliyor.

Faury şöyle konuştu; “Durum o kadar ciddi ve o kadar çok belirsizlikle karşı karşıyayız ki,  , zorunluişten çıkarmaların  daha fazla olmayacağını kimse garanti edemez. Şirketin zorunlu çıkarma yapmadan maliyetleri düşürmek için elinden geleni yapacağız. Açıkça söylediğim şey, yapacak çok işimiz olduğu ve o noktaya gelmekten kaçınmak için elimizden gelen her şeyi yapacağımızdır” dedi.

Temmuz 2020’nin başlarında Airbus, Birleşik Krallık’taki zorunlu işten çıkarmaların 1.7000 çalışanı etkileyeceğini düşünüyordu. Almanya ve Fransa’daki Airbus fabrikalarında önemli ölçüde daha fazla  yaklaşık 10.000 çalışan işten çıkarılacak.

14 Eylül’de, Faury’nin 130.000 çalışanını, yolcu sayısının beklenenden daha yavaş artabileceğinden dolayı şirketin maliyetlerini düşürmek için gönüllü  işten çıkarmaların bile yeterli olamayacağı konusunda uyardığı iddia edildi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.