ABD’de vergi sorunu yaşamamak için Fransız Airbus ile ortaklığa giden Kanadalı Bombardier, yaklaşık 18 aydır satış yapamadığı C serisi jetlerde bir anda 61 adetlik sipariş aldı

Boeing’in fiyatta haksız rekabet şikayeti sonrası ABD vergi otoriteleri tarafından yüzde 300 vergi tehlikesiyle karşılaşan Kanadalı uçak üreticisi Bombardier, geçetiğimiz haftalarda C serisi jet programının çoğunluk hissesini, ABD’deki üretim hattıyla birlikte Fransız Airbus firmasına devretmişti.

6 milyar dolar değerindeki programın çoğunluk hissesinin devri için para yerine Airbus’tan üretici, tedarik, üretim, pazarlama, satış ve müşteri destek uzmanlığıyla alacak olan Bombardier, işbirliğinden ilk meyvesini alarak dev bir satışa imza attı.

18 ayı aşkın bir süredir herhangi bir sipariş alamadığı belirtilen C serisi jetlerden, ismi açıklanmayan Avrupalı bir firma 61 adet sipariş verdi. Verilen niyet mektubuna göre 31 adet sipariş kesin. Kalan 30 uçak ise opsiyonel.

Bombardier Başkanı Alain Bellemare, gelen siparişi C serisine olan güvenin giderek artması şeklinde yorumlarken, 31 adetlik kesin siparişin 2.4 milyar dolar değerinde olduğu belirtiliyor. 30 adetlik opsiyon ile birlikte siparişim toplam büyüklüğü 5 milyar dolara yaklaşıyor.

C serisi üretim hattında 1000 civarı personel çalıştıran Bombardier, 2017’nin üçüncü çeyreğinde 117 milyon dolar net zarar açıklamıştı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.