Avrupalı havacılık devi Airbus, Kanada’nın savaş uçağı ihalesinden maliyetin çok yüksek olduğu gerekçesiyle çekildiğini duyurdu.

Airbus’ın çekildiği Kanada’nın savaş uçağı ihalesi 88 uçağı kapsıyordu. Kanada ihale devam ederken güvenlik gerekçesiyle isterlerde yaptığı değişiklik ile Eurofighter ile ihaleye katılan Airbus’ın ihaleden çekilmesine neden oldu.

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı ile ortak bir açıklamaya yayınlayan Airbus’ın birim başına maliyetin çok yüksek olduğuna vurgu yaptı. Yapılan açıklamada kısa süre önce Endüstriyel ve Teknolojik Fayda başlığında yapılan önemli değişiklikler nedeniyle Kanada’ya önerilen Typhoon seçeneceğinin artık verimli olmadığı ifade edildi.

İHALE BÜYÜKLÜĞÜ 13 MİLYAR AVRO

Kanada yönetiminden yapılan açıklamada ise Airbus’ın tercihine saygı duyulduğu belirtilirken ihale sürecinin önceden belirlendiği gibi devam edeceği belirtildi.

Yaklaşık 10 yıldır F-18 filosunu yenilemeye çalışan Kanada, daha önce bu amaçla 65 adet F-35 almayı öngörmüş 2015 yılında Başbakan Justin Trudeau’nun göreve gelmesi ile bu karardan vazgeçilmişti.

İhalenin en şanslı adayı olarak Lockeed Martin üretimi F-35 görülürken, Boeing ve Saab’da ihalede yarışan diğer adaylar.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.