Airbus’ın uçak parçalarını ana montaj hattına taşımak için Airbus A330-300 uçakları üzerinden geliştirdiği BelugaXL kargo uçaklarının test süreci tamamlandı.

Airbus’ın Avrupa’nın farklı kentlerinde bulunan üretim tesislerinde üretimi gerçekleştirilen uçak parçalarını ana montaj hatlarına taşımakta kullanılacak olan BelugaXL uçakları bir önceki nesil Beluga uçaklarının yerine geçecek.

BelugaXL program şefi Bernard George verdiği röportajda üretim hızını artırmayı planlayan Airbus’ın toplam BelugaXL filosuna bir uçak daha ekleme kararı aldığını söyledi. Bu karar ile birlikte Airbus’ın toplam BelugaXL filosu altı uçağa çıkacak.

BELUGALAR 2020’DE FİLOYA VEDA EDECEK

Airbus, ilk üç BelugaXL’nin filoya katılması ile birlikte Beluga filosunu emekliye ayırmayı planlıyor. Geçtiğimiz günlerde Airbus’ın Galler’deki tesislerine ilk kez inerek ilk kargo naklini gerçekleştiren ilk BelugaXL için düzenlenen törende 2020 yılında eski Airbus A300-600 uçaklarından geliştirilen beş uçaklık orijinal Beluga filosunun emekliye ayrılacağı açıklandı.

Airbus emekliye ayıracağı ekstra geniş taşıma kapasitesine sahip bu uçakları kargo şirketlerine satmayı planlıyor. Bu noktada Cargolux ve Rus büyük ölçekli kargo taşıma şirketi Volga-Dnepr adı geçiyor.

Airbus A330-300 uçağı üzerinden geliştirilen ve yeniden yerleştirilen kokpiti ile öncülü Beluga’nın aksine iki adet A350XWB kanadını aynı anda taşıyabilen BelugaXL uçakları Ankara Kahramankazan’da üretim tesisleri bulunan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tesislerinede düzenli olarak teslimat uçuşu gerçekleştirecek.

Kaynak: www.BagimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.