Ana Sayfa Havacılık Haberleri Airbus’tan Qatar Airways’e yanıt geldi

Airbus’tan Qatar Airways’e yanıt geldi

0

Qatar Airways aylardır Airbus ile tartışma içinde ve suçlamaları sürdürüyor. Havayolu, uçak üreticisini Airbus A350’nin gövde kaplamasına zarar verdiği için eleştiriyor. Kendi havacılık otoritesine atıfta bulunarak, şu anda 20 uçağı yere indirdi.

Qatar Airways CEO’su Akbar Al Baker giderek daha sert sözler sarf ederek, “Qatar Airways kollarını kavuşturmuş ve bacak bacak üstüne atmış oturamaz. Bunu çözmemiz gerekiyor.” diye konuşmuştu.

Airbus, eleştirileri her zaman nesnel bir şekilde reddetti ve bu suçlamalara havayolu adı vermeden yanıt verdi.

Yanlış beyanlar veriliyor

“Müşterilerinden biri tarafından A350 filosuna yapısal olmayan yüzey hasarının süregelen yanlış beyanı göz önüne alındığında, Airbus’ın iki tarafın çözemediği anlaşmazlığı çözmek için bağımsız bir yasal değerlendirme yapması gerekli hale geldi. Yüzey boyamayla ilgili bulgular Airbus tarafından ayrıntılı olarak incelendi ve Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı- EASA tarafından doğrulandı ve A350 filosunun uçuşa elverişliliği üzerinde hiçbir etkisi olmadığı tespit edildi. Bu müşterinin (Qatar Airways) bu özel sorunu bir uçuşa elverişlilik sorunu olarak yanlış bir şekilde tasvir etme girişimi, uçuş emniyeti kapsamında uluslararası protokoller için bir tehdit oluşturuyor”

Diyalog yeniden başlamalı

Açıklamanın devamında, “Böyle bir açıklamanın üzüntü verici olduğunu belirterek aslında pişmanlık duyulduğunu Airbus için ‘pozisyonunu ve itibarını savunmak’ gerekli hale geldi. Şirket, operasyon sırasında uçağın yüzeylerinin hasar görmesinin neden olduğu etkiyi ve rahatsızlığı en aza indirmek için müşterileriyle aktif olarak çalıştı. Tüm çözümler bu tek müşteri tarafından meşru sebepler olmaksızın reddedildi.” denildi.

Airbus açıklamasında, bu konuda müşteri ile yapıcı bir diyaloğu sürdürmek için çaba harcanacağını, bununla birlikte bu tür kesin olmayan ifadelerin kabul edilmeyeceği kaydedildi.

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.