Uçuş sırasında kapı tapasının gevşemesi nedeniyle acil iniş yapmak zorunda kalan Alaska Havayolları uçağındaki üç yolcu , olayın ihmalden kaynaklandığını iddia ederek havayolu şirketine ve Boeing’e 1 milyar dolarlık dava açtı.

Oregon Eyaleti ceza mahkemesinde  Alaska Airlines 1282 sefer sayılı uçuşta bulunan Kyle Rinker, Amanda Strickland ve Kevin Kwok adına, uçuş başladıktan birkaç dakika sonra uçağın gizli çıkış kapısı gevşediğinde bir dava açıldı. Davada, Alaska Havayolları tarafından işletilen 737 MAX 9 jetini üreten havacılık devi Boeing’den, duruşmada belirlenecek hem maddi hem de cezai tazminat talep ediliyor.

Davada şu ifadeler yer aldı;

“Boeing uçağının korkunç ve yaşamı tehdit eden başarısızlığının doğrudan bir sonucu olarak, Bay Kwok, Bay Rinker ve Bayan Strickland, fiziksel yaralanmaların yanı sıra travma sonrası stres de dahil olmak üzere ciddi zihinsel, duygusal ve psikolojik yaralanmalara maruz kaldılar”

Şikayet dilekçesinde, kabin içindeki basınçtaki ani değişimin “bazı yolcuların kulaklarının kanamasına neden olduğu ” belirtiliyor.

Kwok, Rinker ve Strickland adına dava açan Atlanta merkezli havacılık hukuk firması Jonathan W. Johnson, LLC, yaptıkları basın açıklamasında ” Boeing’i aşırı panik, korku ve endişeye neden olan ihmalinden sorumlu tutmayı ” umduğunu söyledi.  1282 sefer sayılı uçuştaki kapı tapasının patlaması, yalnızca söz konusu uçaktaki yolcuların ve mürettebatın hayatlarını değil, aynı zamanda daha sonraki araştırmalar sırasında benzer kusurlar gösteren diğer Boeing yapımı uçakların hayatlarını da tehdit eden ” önlenebilir bir olay” olarak nitelendirdiDava, 1282 sefer sayılı uçuş olayının “Boeing ve Alaska Havayollarının kârlarını, emniyetin (uçuş) önüne koyan geçmişinde sadece korkunç bir bölüm” olduğunu iddia ediyor.

Ulusal Ulaştırma ve Güvenlik Kurulu’nun ( NTSB ) olayla ilgili yaptığı soruşturmanın ön sonuçları, kapı tapasını yerinde tutmaya yönelik dört cıvatanın uçakta eksik olduğunu ortaya çıkardı.

Boeing, Alaska Havayolları uçağındaki yolcular tarafından açılan başka bir toplu davayla karşı karşıya. Bu davada, 5 Ocak’ta yaşanan olayda “bazı yolcuların fiziksel olarak yaralandığı ve hepsi olmasa da çoğunluğunun duygusal açıdan travma geçirdiği” iddia ediliyor.