Çanakkale’de akıllara durgunluk veren bir sağlık skandalı yaşandı. Ambulans helikoptere haciz konulması sonucu ulaşımı güç iki adaya sahip olan Çanakkale, hava ambulansından mahrum kaldı.

Çanakkale Özel Haber‘de yer alan habere göre skandal 8 Ağustos 2017 günü yaşandı. Ancak çeşitli bahanelerle helikopter bugün yarın geliyor denilerek kamuoyundan saklandı ve vatandaş yanıltılarak oyalandı. Aradan geçen 1.5 ay sonunda ambulans helikopter hala gelmeyip, tepkiler yükselince skandal patladı.

Ambulans Helikopter, Türkiye’nin önde gelen güvenilir şirketlerinden birine ait olmasına karşın Sağlık Bakanlığı’nın hava ambulansı ihalesine girerek kazanan başka bir firma tarafından kiralanmış ve devletin kullanımına sunulmuştu. Ancak edinilen bilgiye göre ihaleyi alan firma, helikopterin aylık kira bedelini devletten almasına karşın son aylardır asıl sahibi olan firmaya ödeme yapmıyordu.

Alacaklarını tahsil edemeyen firma gerekli uyarıları yapmasına rağmen olumlu sonuç alamayınca son çare olarak icraya başvurdu. Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi bahçesinde bulunan hangara gelen yetkililer pistte duran helikoptere haciz işlemi yaptı. Görevliler nezaretinde tıra yüklenen ambulans helikopter yedi emine teslim edilmek üzere götürüldü. Yaşananların ardından görevli pilotlar ve teknik ekipte Çanakkale’yi terk etti.

Aynı sıkıntının Çanakkale ile birlikte 4 ilde daha yaşandığı ve orada ki helikopterlere de haciz geldiği öğrenildi. Ancak bu olayda en büyük zararı Gökçeada ve Bozcaada gibi ulaşımı güç iki adası bulunan Çanakkale gördü. Yetkililer olay duyulmasın ve skandal patlak vermesin diye büyük çaba sarf ederken vatandaşlar helikopter arıza yaptı yada bakımda diyerek oyalanmaya çalışıldı. Ancak aradan 1.5 ay geçmesine rağmen halen soruna çözüm bulunamayınca skandal patlak verdi.

Öte yandan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu öncülüğün de Gelibolu Yarımadasında gerçekleştirilen Adalet Kurultayı için geçici olarak Çanakkale’ye helikopter ambulans getirildiği fakat CHP’liler ile birlikte helikopterinde gittiği öğrenildi. Eğer bir an önce yeni bir firma ile anlaşılarak hava ambulansı Çanakkale’ye gelmezse başta adalar olmak üzere bu kış vatandaşın hayatı Allah’a emanet gibi görünüyor.

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN AÇIKLAMA GELDİ

Helikopterin rehin edildiği ile ilgili haberlerin basına düşmesi sonrasında Çanakkale Sağlık İl Müdürü Dr. Ali Taşçı açıklamalar da bulundu.

8 Ağustos 2017 günü Çanakkale Devlet hastanesi bünyesinde bulunan Ambulans Helikopter’in haciz edildiği ile ilgili iddialarla ilgili açıklamasında yer vermeyen Dr. Ali Taşçı, 1,5 aydan bu yana Ambulans Helikopterlerin kullanılmadığını ise açıklamasında belirtti!

İl Sağlık Müdürü Dr.Ali Taşçı, yaptığı yazılı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Hava Ambulans Operasyon Merkezi  Genel Müdürlük bünyesinde ambulans helikopterleri tüm Türkiye’de halkımıza hizmet sunmak için göreve başlatmıştır. Sağlık bakanlığı himayelerinde Çanakkale ilimizdede 2009 yılında Sağlık alanında hizmete başlayan hava ambulansımız yaklaşık 1,5 aydır kesintiye uğrayan hizmetini  sorumluluk sahası olan Çanakkalemizde 23 Eylül 2017 tarihinden itibaren  Gün Doğumu ve Gün batımı  esasına göre tekrar hizmet vermeye aynı şartlarda devam etmektedir.  Ayrıca bölgemizdeki hasta nakilleri ile ilgili  hava ambulansı hizmetini komşu olan  Bursa ve İstanbul bölgelerinden destek alarak hizmet aksamadan sağlanmıştır. Kentimizde tedbir amaçlı yapılan organizasyonlarda ve etkinliklerde sağlık alanında yaşanabilecek durumlar içinde  hava ambulansı bulundurulmuştur. En son ilimizde gerçekleşen CHP Adalet Kurultayında Hava Ambulansı organizasyonun başından sonuna kadar bulundurulmuştur.” ifadelerini kullandı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.