Afganitan’daki NATO ve ABD güçlerinin komutanı General John Nicholson Taliban ile mücadele de Afganistan ordusu için önemli gördüğü bazı unsurların tedariki için Amerika Birleşik Devletleri’nden talepte bulundu.

Nicholson konuyla ilgili yazdığı raporda Afganistan’daki taarruz güçlerinin bir çıkmazda olduğunu söyledi. General Nicholson Afgan güçlerinin temel saldırı unsurlarının özel kuvvetler ve hava kuvvetleri olduğunu not düştü.

ABD Hükumetine yazılan raporda Afranistan’daki güçleri desteklemek için Rus yapımı Mi-17 helikopterlerinin dağlık bölgelerde daha iyi performans sergileyecek olan UH-60 Kara Şahin helikopterleri ile değiştirilmesini talep etti.

Afganistan güçleri için çok tanımlı bir görev yapısına sahip olan Mi-17 helikopterleri birliklerin nakliyesinden, ağır yük nakliyesi operasyonları ve kurtarma operasyonlarından saldırıların desteklenmesine kadar geniş görev tanımları ile kullanılıyor. Taliban ile gerçekleştirilen yoğun mücadeleler sırasında Afgan güçlerinin tüm kabiliyetlerinin hayati olduğunun altını çizen Nicholson bu noktada Mi-17’lerin yetersiz kaldığını ve teknik destek ve parça tedariki noktasında sorunlar olduğunu söyledi.

2009 öncesinde çoğu görevin uluslararası güçlerce gerçekleştirildiği bir dönemde şekillendirilen hava filosu için yapılan yatırımlar o dönem ki koşullar ve zaten zayıf olan Afganistan devlet ekonomisine göre şekillendirilmişti.

Afganistan ordusuna hizmet veren 46 helikopterlik Mi-17 filosunun beklentileri karşılamakta yetersiz kaldığı ve Taliban ile mücadelenin istenilen seviyede olmasını engellediğinin ifade edildiği rapora ABD Senatosu’nun ön görüş olarak olumlu yaklaştığı ifade ediliyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.