Firmaya göre elektrikle çalışan aracın yaklaşık 320 km’lik bir sürüş menzili bulunuyor ve saatte 160 km’nin üzerinde bir hıza ulaşabiliyor.

Uzaya yolculuk, internet ve yapay zeka (AI) gibi yeniliklere bir diğeri daha ekleniyor.

2023’te uçan arabalar hala büyük ölçüde bilim kurgu olarak görülse de ABD’de bir start-up gelecek yıl bu hayali gerçeğe dönüştürmeye hazırlanıyor.

Kaliforniya merkezli Alef Aeronautics adlı şirket, ‘Model A’ adını verdiği uçan otomobil prototipini Detroit Otomobil Fuarı’nda tanıtırken, aracın Federal Havacılık İdaresi tarafından test uçuşları için onaylandığını da doğruladı.

Uçtuğuna dair henüz görüntü paylaşmayan şirket, Model A’nın önünde ve arkasında dikey kalkış ve iniş yapabilmesini sağlayacak iki pervane bulunduğunu belirtiyor.

Firmaya göre elektrikle çalışan aracın yaklaşık 320 km’lik bir sürüş menzili bulunuyor ve saatte 160 km’nin üzerinde bir hıza ulaşabiliyor.

“Buradaki fikir, aracın sağ ve sol tarafının, sizi yukarı itecek olan kanadın şekline sahip olması.” diyen Alef Aeronautics CEO’su Jim Dukhovny, “Böylece yükseldiğinizde ilerlemek için tek yapmanız gereken onların 90 derece dönmesini sağlamak.” diyor.

Uçuş testlerinin sonucuna bağlı olarak Alef, ürünlerini 2025 yılında piyasaya sürmeyi ve 280 bin eurodan satmayı umuyor.

Ancak Elon Musk’ın SpaceX firmasını finansal destekçileri arasında sayan şirketin, uçan arabasını havalandırabilmesi için bir dizi yasal engeli aşması gerekecek.

Bu engellerin başında Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’nden alınması gereken onay bulunuyor.

Bu sürecin çok zaman aldığını ifade eden Dukhovny “Bu çok karmaşık bir süreç. Demo için güvenli ve iyi olduğundan emin olmak için yeterince test uçuşu yapmamız gerekli. İkincisi, iyi bir ilk izlenim bırakmak istiyorsunuz. Bu yüzden çalışmalarımızı yedi yıldır gizlilikle yürütüyoruz. diye ekliyor.

Alef’in Model A’sı dünya çapında geliştirilmekte olan bir dizi hava taksisi ve hava aracı prototipinden sadece biri.

Alman Volocopter şirketinin, 2024 yılının başlarında tüm sertifika ve izinlerin alınmasını bekleyen eVTOL adlı hava taksilerinin önümüzdeki yaz Paris Olimpiyatları sırasında yolcuları uçurması bekleniyor.

Zorluklarla karşı karşıyayız. Mühendislikle ilgili zorlukların üstesinden gelmeye hazır olduğumuzu düşünüyorum. Daha zor olan yönetmeliklerle ilgili olanlar. Çünkü bunlar hükümetleri ve endüstrileri ilgilendiriyor. Ve tüm bunlarda sınır ötesi müzakereler de söz konusu.

Yine de uzmanlar elektrikli uçan arabaların gökyüzünde süzülme döneminin çok uzak olduğu görüşünde.

Michigan Üniversitesi’nde Havacılık ve Uzay Mühendisliği profesörü olan Dr. Carlos Cesnik, uçan arabalar söz konusu olduğunda, hala geçen yüzyılın başındaki “uçan makinelerindeki o muhteşem adamlar” çağında olduğumuzu söylüyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.