Anadolu Üniversitesi Havacılık Parkı’nın yenilenen misyonunu tanıtmak için düzenlenen program, 26 Mayıs Cuma günü Anadolu Üniversitesi Havacılık Parkı’nda gerçekleştirildi.

Programa; Eskişehir Valisi Azmi Çelik, Hava Kontrol Grup Komutanı Hv. Tuğg. İmdat Bahri Biber, 1’inci Ana Jet Üs Komutanı Hv. Plt. Tuğg. Erdoğan Gür, Muharip Hava Kuvveti Komutanlığı Kurmay Başkanı Hv. Tuğg. Murat Pekşen, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Uysal Ağaoğlu, İl Emniyet Müdürü Engin Dinç, Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Savaş Koparal, öğretim elemanları, çok sayıda konuk ve öğrenciler katılım gösterdi.

“Buranın bir eğitim yuvası olmasını istiyoruz”

“Havacılık Parkı, Üniversitemizin önemli birimlerinden bir tanesidir.” diyerek programın açılış konuşmasına başlayan Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan şunları aktardı: “Biz Havacılık Parkı’nı sadece eski uçakların gezilip görüldüğü bir yer olmasını istemiyoruz. Buranın aynı zamanda bir eğitim yuvası olmasını da istiyoruz. Son 2 yıldır burada ciddi bir alt yapı çalışması ve uçakların bakımları yapıldı. Yapılan bu yeniliklerin yanında eğitim faaliyetini sürdürebilmek amacıyla park içinde bulunan hangarımızı da yeniledik.”

Prof. Dr. Gündoğan konuşmasının devamında, “Bizim buradaki temel felsefemiz özellikle Eskişehir’deki çocuklarımıza ve gençlerimize havacılık sevgisini aşılamak, onları bilimsel anlamda yönlendirmek ve havacılık ile ilgili meraklarını ortaya çıkarmak. Tabii ki bu süreçte Anadolu Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi’ndeki öğrencilerimizi burada eğitim alacak çocuklarımızla buluşturarak bir şekilde bir sinerji oluşturmak da temel hedeflerimiz arasında yer alıyordu. Sonuç olarak parkımızda bu çalışmaları üstlenen arkadaşlarımız yaptıkları işleri başarıyla sonuçlandırdılar. Bundan sonra da Milli Eğitim Müdürlüğümüz aracılığıyla okullarımızdan öğrencilerimizi kabul edip, onlara bu hangarda çeşitli deneyler yaptırıp, deneyip görerek öğrenmeleri sağlanacak. Bugün de bu çalışmaların tanıtımını sizlerle paylaşalım istedik. Umarım bundan sonra da bu parkta çok güzel faaliyetler olacak.” ifadelerini kullandı.

“Havacılığı geliştiren ve bilim iletişimini içeren bir misyonla çalışmalarımızı oluşturmaya başladık”

Anadolu Üniversitesi Havacılık Parkı Müdürü Doç. Dr. Ender Gerede ise Havacılık Parkı’nın yeni misyonunu konuklarla paylaşarak şunları söyledi: “Havacılık Parkı’nı daha iyi bir konuma getirmek, kalkındırmak ve bir havacılık kenti olan Eskişehir’e yakışır bir hale getirmek için çalışmaya başladık. Bu çalışmalar doğrultusunda kendimize bir misyon belirlemek için yola çıktık. Böylece öncelikle havacılığı geliştiren ve bilim iletişimini içeren bir misyonla çalışmalarımızı oluşturmaya başladık. Biz bu çalışmaların yanında ayrıca çocuklarımıza ilham olsun diye hava aracı ve nesnelerini sergilemek, havacılık mirasımızın öncülerini tanıtıp onurlandırmak istedik.”

Misyonlarını gerçekleştirebilmek için yapacakları işleri projelendirdiklerini belirten Doç. Dr. Gerede, “Sivil toplum kuruluşlarından, derneklerden, hocalardan, öğrencilerden fikir topladık. Bu fikirleri değerlendirip, projelendirip, finans sağladık. Uçak koleksiyonumuzu zenginleştirmek gerektiğini hissettik ve ayrıca bilim iletişiminin de etkisini artırmak için çalışmalar yaptık. En sonunda bütün bunları tamamladıktan sonra karşınıza çıktık ve kendimizi tanıtmak istedik. Kısacası sergilediğimiz uçakların yanında çocuklara bilim iletişimi sağlamayı da hedefleyen Anadolu Üniversitesi Havacılık Parkı, çocukları düşündürerek, meraklandırarak, eğlendirerek havacılıkla ilgili bilgiler öğretmek istiyor. Bu kapsamda bugünün çocuklarından yeni pilotlar, mühendisler, girişimciler çıkar mı sorusuna cevap arıyor.” dedi.

Gerede ayrıca, Havacılık Parkı’nın tarihi, parkta bulunan uçaklar ve restorasyonları, şimdiye kadar parkta yapılan etkinlikler hakkında da bilgiler verdi.

Programın devamında Anadolu Üniversitesi Havacılık Parkı’nda yapılan etkinlikleri içeren video gösterisi izlendi ve parka katkı sağlayan öğretim elemanlarına, öğrencilere ve parkta emeği geçenlere teşekkür belgeleri takdim edildi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.