Anadolu Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Anatolia Aero Design Takımı’nın Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen SAE Aero Design West Yarışması’nda “Atlas” isimli insansız hava aracı ile aldığı “En Yüksek Taşıma Oranı” dalında birincilik, “En Yüksek Yük” dalında ikincilik, Genel Sıralamada ise üçüncülük derecelerinin ödül töreni, 23 Mayıs Pazartesi günü Anadolu Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Mustafa Öc Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Törende; Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Savaş Koparal, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Semra Kurama ile Anatolia Aero Design ekibinin Danışman Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hikmet Karakoç’un yanı sıra pek çok öğretim üyesi ve öğrenci yer aldı.

“Bugün bir başarı hikâyesini paylaşıyoruz.” diyerek sözlerine başlayan Prof. Dr. Hikmet Karakoç, Anatolia Aero Design ekibinin başarısının 5 yıla yayılan bir sürece dayandığını ve kademe kademe yükseldiğini ifade etti. “2011’de atölyeyi kurma çalışmalarına başladık, 2013’de ilk yarışmamızda on birinci olduk. 2014 yılında altıncı, 2015 yılında İstanbul’da yapılan Future Flight Design yarışmasında ise Çin’in ardından ikinci olduk.” diyerek ekibin başarılarından bahseden Prof. Dr. Karakoç, bu yılki başarının yükselen bir grafiğin getirisi olduğunu dile getirdi.

“Öğrencilerin yoğun emeği bizi buraya taşıdı”

“Türkiye’de üniversiteler içerisindeki en iyi insansız hava aracı atölyesine sahip olduğumuzu söyleyebilirim.” diyen Prof. Dr. Hikmet Karakoç, elde edilen başarıda önemli etkenlerin başında Anadolu Üniversitesi yönetiminin desteğinin olduğunun altını çizdi. Projenin başında süre problemi ile baş etmeleri gerektiğini belirten Prof. Dr. Karakoç, “3 aylık kısa bir zaman içinde hazırlandığımız düşünüldüğünde, yarışmaya girip girmemekte dahi tereddüt ettik fakat takımdaki öğrencilerimizin özverili çalışmaları bizi bu noktaya getirdi.” şeklinde konuştu.

Başarının gerçek sahibinin ise Anadolu Üniversitesi olduğunu dile getiren Prof. Dr. Karakoç, “Verilen altyapı ve moral desteği ile bu başarı geldi. Başta Rektörümüz Prof. Dr. Naci Gündoğan olmak üzere, rektör yardımcılarımız ve Dekanımız Prof. Dr. Semra Kurama’ya teşekkür etmek istiyorum. Bize sunulan destek ve imkânlardan sonra öğrencilerimiz ve biz öğretim üyelerine düşen, verilen desteği başarıya dönüştürmekti.” diyerek konuşmasına son verdi.

“Bu başarı, gösterilen emeğin ürünüdür”

Prof. Dr. Hikmet Karakoç’un ardından kürsüye çıkan Anadolu Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı ve aynı zamanda proje yürütücüsü de olan Prof. Dr. Semra Kurama, Anatolia Aero Design ekibinin, hazırladığı tasarımla Türkiye’yi, Anadolu Üniversitesini ve Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesini onurlandırdığını ifade etti. Kendi sınıfı içinde üstün özelliklere sahip bir tasarıma imza atıldığını belirten Prof. Dr. Kurama, “3 aylık sürede hazırlanabilecek miyiz diye düşünürken 3 güzel ödülle döndük, öğrencilerimiz ve hocalarımız imkânsızı başardı. Bu başarı, gösterilen emeğin ürünüdür. Kendilerini tekrar tebrik ediyorum.” cümleleriyle sözlerini noktaladı.

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan ise konuşmasına hiçbir başarının tesadüf olmayacağını belirterek başladı. “Hocalarımız ve öğrencilerimizin gösterdiği yoğun emeği, bundan önceki yönetimlerde olduğu gibi bugün de destekliyoruz. Sonuçlar da gösteriyor ki bu destekler hiçbir zaman karşılıksız kalmıyor.” diyen Rektör Gündoğan, asıl amacın öğrencilerin ortak çalışmalara imza atarak, kendilerini yetiştirmelerinin olduğunu ve başarıların bütün bunların ardından geldiğini kaydetti.

Son yıllarda, özellikle havacılık ve havacılıkta tasarım alanlarının cazibesinin arttığını ifade eden Rektör Prof. Dr. Naci Gündoğan, “Bu alanda başarı göstermek, ülkemiz ve üniversitemiz adına çok önemli. Bu başarıya imza attıkları için emeği geçen herkesi kutluyorum.” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Anatolia Aero Design Takımı Kaptanı Gürol Top, tasarımın geliştirme ve yarışmaya hazırlık süreci hakkında görüntüler eşliğinde bilgiler verdi.

Ödül töreni, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan’ın “Anatolia Aero Design” ekibine ödüllerini takdim etmesiyle sona erdi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.