Pazartesi, Haziran 17, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Ankara’da Mania Hattı Çıkmazı!

Ankara’da uygulanan mania planı hakkında çıkan iki farklı haber akıllarda soru işareti bıraktı. Sözcü ve Sabah gazetelerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in açıklamaları üzerine yapılan iki haber akıllarda soru işaretleri bıraktı.

Sözcü’de yer alan habere göre Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek,“Mania hattı, yapılan görüşmeler sonucunda Etimesgut ve Yenimahalle bölgelerinde kaldırıldı. Güvercinlik Havaalanı konusunda da Savunma Bakanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile görüşmelerimiz sürüyor” açıklaması yaptı.

MANHATTAN OLUR
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ise “Mania hattı kalkınca Eskişehir yolu Manhattan olur. 70 katlı 80 katlı yapılarla kent, kent olmaktan çıkar. Ankara’nın altyapısı bunu kaldırmaz. Böyle bir karar kentin insan öncelikli değil, yağma öncelikli değişeceğinin göstergesidir. Ankara Cumhuriyetin başkentidir, yağma imparatorluğunun değil” dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Kent İzleme Merkezi Danışma Kurulu üyesi Ulaşım uzmanı Erhan Öncü’de mania hattının kaldırılmasına “ Ankara’da her şeyi kitleyecekler” diye tepki gösterdi.

Sabah’da yer alana habere göre ise Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, başkentte yapılaşmada uzun yıllardır sıkıntı veren mania hattının, Yenimahalle ve Etimesgut bölgelerinde kaldırıldığını bildirdi. Gökçek, Büyükşehir Belediyesi ile Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı arasında yaklaşık 1,5 yıldan bu yana devam eden görüşmelerin olumlu sonuçlandığını açıkladı. Mania hattının, Ankara’nın gelişiminde ciddi bir sorun olduğunu belirten Gökçek, şunları söyledi: “Ankara merkezinde bulunan askeri havaalanlarına ait mania planları, mevcut imar planlarında verilen imar haklarının kullanılmasına kısıtlama getiriyordu.”

SIRADA GÜVERCİNLİK VAR
Büyükşehir, Etimesgut Havaalanı’nın yaklaşım alanı olan Yenimahalle ve Etimesgut bölgeleri ile Çankaya’nın, bu havaalanın etkisinde olan bölgelerindeki mania hattının kaldırılması konusunda, MSB ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile mutabık kaldı. Çankaya bölgesini ilgilendiren Güvercinlik Havaalanı ile ilgili görüşmelerin de sürdüğünü kaydeden Gökçek, “İnşallah bu bölgeyle ilgili de 2-3 ay içerisinde çözüm sağlayacağız” dedi. Mania hattı, uçuş güvenliği için MSB tarafından uygulanıyor. Bu hayali hat, uçakların, binaların yüksekliğinden olumsuz etkilenmeden iniş ve kalkışını sağlamak üzere pistlere yaklaşma bölgelerini belirliyor.

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR