Aydınlıların yıllardır havayolu taşımacılığına açılmasını beklediği Çıldır Havaalanı, rüzgar engeline takıldı. AK Partili Erdem, “İki dağ arasında kalan Çıldır’da rüzgar geçişleri risk oluşturuyor” dedi

AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, yıllardır yolcu taşımacılığına açılması beklenen Çıldır Havaalanı’nın iki dağ arasındaki ovada yer aldığını ve rüzgarın kuvvetli estiğinden uçuşlar için riskli olduğunu söyledi.

İncelemede Önemli Detay

Çıldır’ın Isparta Havalimanı ile aynı özelliklere sahip olduğunu belirten Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, teknik incelemede önemli bir detayın ortaya çıktığını kaydetti. Bu detayın Çıldır’dan uçuş hayallerine engel olabileceğini ifade eden Erdem, “Aydınlılar 60 yıldır Çıldır Havaalanı’ndan uçma hayalini gerçekleştirmeyi istiyor. Biz de bu konuyu Ankara’da sürekli gündem de tutmaya çalışıyoruz. Çıldır ile ilgili Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’la iki defa görüştüm. Çıldır’ın açılması için maliyet çıkarıldı. İşin teknik detayları hakkında uzmanlardan bilgi aldık. Teknik açısından enteresan bir şey söyleyeyim. Uzmanların söylediğine göre Çıldır Havalimanı, yer itibariyle birbirine 7 kilometre uzaklıktaki iki dağın arasındaki ovada yer alıyor. Rüzgar geçişleri de dikkate aldığında her zaman Isparta Havalimanı gibi bir risk taşıyor” diye konuştu.

dsc0190

“Uzmanlar çözümünü söyledi”

Çıldır Havaalanı’nda oluşan rüzgar riski nedeniyle sıkıntı yaşanabileceğini kaydeden AK Partili Erdem, “Bu bilgiyi ben ilk kez duydum. Uzmanlar, çözüm önerisini de söyledi ama onu açıklamayacağım” ifadelerini kullandı. (Kazım Yörükce/ Yeni Asır)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.